Ağrı sinirbilimi eğitimin ortopedik cerrahi planlanan hastalarda preoperatif anksiyete ve postoperatif iyileşme üzerine etkisi
The effect of pain neuroscience education on preoperative anxiety and postoperative recovery in patients scheduled for orthopedic surgery
  1. Tez No: 951375
  2. Yazar: GAMZE TORUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜHEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortopedik cerrahi planlanan bireylerde preoperatif dönemde uygulanan Ağrı Sinirbilimi Eğitimi'nin (ASE), preoperatif dönemdeki anksiyete düzeyi ve postoperatif dönemdeki ağrı algısı, fonksiyonel iyileşme ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Çalışma, gelişigüzel örnekleme yöntemiyle yürütülmüş olup, 18-65 yaş aralığında üst ekstremite cerrahisi planlanan toplam 33 katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılar ASE ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Preoperatif anksiyete Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ile değerlendirildi. ASE uygulamasından sonra preoperatif anksiyete Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği 'nin Durumluk alt boyutu ile değerlendirildi. Ağrı parametreleri; McGill Ağrı Anketi (MAA), VAS, Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ölçeği ve Santral Sensitizasyon Ölçeği (SSÖ) ile değerlendirildi. Üst ekstremite fonksiyonları Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ile değerlendirilirken yaşam kalitesi 12 maddelik kısa form olan Sağlık Anketi (SF-12) ile değerlendirilmiştir. Ölçümler, preoperatif dönemdeki anksiyete düzeyini eğitim öncesi ve sonrası değerlendirilirken diğer parametreler eğitim öncesi ve postoperatif 1.ayda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan 33 birey, gelişigüzel örnekleme yöntemi ile ASE (n=17) ve kontrol (n=16) gruplarına ayrılmıştır. ASE grubuna preoperatif dönemde Ağrı Sinirbilimi Eğitimi (ASE), kontrol grubuna ise bilgilendirici bir broşür sunulmuştur. Sonuçlar, eğitim grubunda ASE'nin preoperatif anksiyete düzeyini anlamlı derecede azalttığını göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Pain Neuroscience Education (PNE) administered during the preoperative period in individuals scheduled for orthopedic surgery on preoperative anxiety levels and postoperative outcomes including pain perception, functional recovery, and quality of life. The study was conducted using a convenience sampling method and completed with a total of 33 participants aged between 18 and 65 years who were scheduled for upper extremity surgery. Participants were randomly assigned to either the PNE group or the control group. Preoperative anxiety was assessed using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Specifically, the“state anxiety”subscale was used to evaluate the level of anxiety before and after the PNE intervention. Pain-related parameters were assessed using the McGill Pain Questionnaire (MPQ), Visual Analog Scale (VAS), Pain Catastrophizing Scale (PCS), and Central Sensitization Inventory (CSI). Upper extremity functions were evaluated using the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH), while quality of life was assessed with the 12-Item Short Form Health Survey (SF-12). Anxiety was measured before and after the educational session, whereas other parameters were evaluated preoperatively and at the first postoperative month. The participants were divided into two groups: the PNE group (n=17), which received a single session of Pain Neuroscience Education during the preoperative period, and the control group (n=16), which was provided with an informative brochure. The results indicated that preoperative anxiety levels significantly decreased in the PNE group (p0.05).