Bezelye (Pisum sativum L.) genotiplerinin tane verimi ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of grain yield and some other agricultural charecteristics of pea (Pisum sativum L.) genotypes
  1. Tez No: 951378
  2. Yazar: ZEHRA AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır ekolojik koşullarında yetiştirilen bazı yemeklik bezelye genotiplerinin tane verimi ve verim unsurlarını belirlemek amacı ile 2023-2024 yetiştirme sezonunda, Dicle Üniversitesi Diyarbakır Tarım Meslek Yüksekokulu'na ait deneme alanında yürütüldü. Araştırmada altı adet bezelye genotipi (Araka, Karina, Oscar, Romance, SV028, Utrillo) ile iki adet bezelye çeşidi (Irmak-01, Deren) kullanılmıştır. Deneme“Tesadüf Blokları Deneme”desenine göre, üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki boyu (cm), ilk bakla yüksekliği (cm), bitki biyolojik verimi (g/bitki), bitki bakla ağırlığı (g/bitki), bitkide bakla sayısı (adet/bitki), bitkide tane sayısı (adet/bitki), 100 tane ağırlığı (g), bitki tane verimi (g/bitki), hasat indeksi (%), dekara biyolojik verim (kg/da) ve dekara tane verimleri (kg/da) incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre incelenen özellikler bakımından genotipler arasındaki fark istatistiki olarak p ≤ 0.01 düzeyinde önemli olmuştur. Araştırmada kullanılan bezelye genotiplerinin bitki boyu 50,07 cm (Romance)–108,60 cm (Irmak-01), ilk bakla yüksekliği 21,53 cm (Karina)–67,13 cm (Irmak-01), bitki biyolojik verimi 16,80 g/bitki (Romance)–38,40 g/bitki (Araka), bitki bakla ağırlığı 11,33 g/bitki (Romance)–22,53 g/bitki (Araka), bitkide bakla sayısı 8,13 adet/bitki (Utrillo)–19,47 adet/bitki (Irmak-01), bitkide tane sayısı 42,33 adet/bitki (Utrillo) – 85,07 adet/bitki (SV028), 100 tane ağırlığı 15,33 g (SV028)–30,00 g (Oscar), bitki tane verimi 8,93 g/bitki (Romance)–17,40 g/bitki (Araka), hasat indeksi %43,27 (Utrillo)– %56,19 (Karina), dekara biyolojik verim 284,00 kg/da (Deren) – 510,00 kg/da (Irmak-01) ve dekara tane verimi 127,33 kg/da (Deren) – 214,67 kg/da (Irmak-01) arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the grain yield and yield components of some pea genotypes grown under the ecological conditions of Diyarbakır. The experiment was carried out during the 2023-2024 growing season at the experimental field of Dicle University Diyarbakır Vocational School of Agriculture. In the research, six pea genotypes (Araka, Karina, Oscar, Romance, SV028, Utrillo) supplied by different companies and two varieties (Irmak-01, Deren) were used. The experiment was established in a Randomized Complete Block Design with three replications. The plant height (cm), first pod height (cm), plant biological yield (g/plant), pod weight per plant (g/plant), number of pods per plant (number/plant), number of seeds per plant (number/plant), 100-seed weight (g), grain yield per plant (g/plant), harvest index (%), biological yield per decare (kg/da), and grain yield per decare (kg/da) of the pea genotypes used in the study were investigated. According to the results of the research, the differences among genotypes in terms of the examined traits were statistically significant at the p ≤ 0.01 level. The plant height of the pea genotypes ranged from 50.07 cm (Romance) to 108.60 cm (Irmak-01), first pod height from 21.53 cm (Karina) to 67.13 cm (Irmak-01), plant biological yield from 16.80 g/plant (Romance) to 38.40 g/plant (Araka), pod weight per plant from 11.33 g/plant (Romance) to 22.53 g/plant (Araka), number of pods per plant from 8.13 (Utrillo) to 19.47 (Irmak-01), number of seeds per plant from 42.33 (Utrillo) to 85.07 (SV028), 100-seed weight from 15.33 g (SV028) to 30.00 g (Oscar), grain yield per plant from 8.93 g/plant (Romance) to 17.40 g/plant (Araka), harvest index from 43.27% (Utrillo) to 56.19% (Karina), biological yield per decare from 284.00 kg/da (Deren) to 510.00 kg/da (Irmak-01), and grain yield per decare from 127.33 kg/da (Deren) to 214.67 kg/da (Irmak-01).