Drama eğitiminin okul öncesi dönemdeki çocukların üstbiliş becerilerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of drama education on the metacognitive skills of preschool children
  1. Tez No: 951383
  2. Yazar: KÜBRA ZİYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı drama eğitiminin okul öncesi dönemdeki çocukların üstbilişsel bilgi düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu tam deneysel desenle çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ili Etimesgut ilçesinde bulunan MEB'e bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 16'sı deney grubu, 17'si kontrol grubu olmak üzere toplam 33 çocuk oluşturmaktadır. Her iki gruba da planlı şekilde öntest yapılmış ve deney grubuna 12 hafta süresince haftada 2 oturum olacak şekilde toplam 24 oturumluk bir drama eğitimi verilmiştir. Oturumlar ortalama 45dk sürmüştür. Uygulamalar tamamlandıktan sonra her iki gruba da sontest yapılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Marulis vd. (2016) tarafından geliştirilen Keleş-Ertürk & Tepeli (2023) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Üstbilişsel Bilgi Görüşme Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde gruplar arası öntest ve sontest karşılaştırmaları için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının kendi içlerindeki (öntest ve sontest) değişimleri analiz etmek amacıyla ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, kontrol grubunda yer alan çocukların üstbiliş öntest puan ortalamalarının deney grubu öntest puan ortalamalarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Kontrol grubunda yer alan çocukların öntest ve sontest puan ortalamalarında anlamlı bir fark görülmezken, deney grubu öntest ve sontest puan ortalamalarının deney grubu lehine anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, deney grubundaki çocuklara verilen drama eğitimlerinin çocukların üstbiliş ilgi düzeylerini arttırdığı görülmüştür. Dolayısıyla, drama etkinlikleri ile verilen eğitim okul öncesi dönem çocuklarının üstbiliş düzeylerini olumlu olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of drama education on the metacognitive knowledge of preschool children. A pretest-posttest control group true experimental design was employed. The study group consisted of a total of 33 children attending a public preschool affiliated with the Ministry of National Education in Etimesgut district, Ankara. Of these, 16 children were assigned to the experimental group and 17 to the control group. Both groups were administered a pretest at the beginning of the study. The experimental group then received a 12-week drama education program, delivered in two sessions per week, totaling 24 sessions. Each session lasted approximately 45 minutes. Upon completion of the intervention, a posttest was administered to both groups to collect data. As the data collection tool, the“Metacognitive Knowledge Interview Protocol”developed by Marulis et al. (2016) and adapted into Turkish by Keleş-Ertürk & Tepeli (2023) was used. For data analysis, the Mann-Whitney U test was used to compare the pretest and posttest scores between groups, while the Wilcoxon Signed-Rank Test was employed to analyze within-group differences. According to the findings, the control group's pretest mean scores were higher than those of the experimental group. While no significant difference was found between the control group's pretest and posttest scores, the experimental group showed a statistically significant increase in posttest scores compared to pretest scores. These results indicate that the drama education provided to the experimental group improved the children's metacognitive skill levels. Therefore, drama-based activities have a positive impact on the development of metacognitive skills in preschool children.