Süt çocukluğu döneminde nötropenik hastaların izlemi
Follow-up of neutropenic patients in infancy
- Tez No: 951391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KOCA YOZGAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Nötropeni çocuk sağlığı ve hastalıkları pratiğinde çokça karşılaşılan ve çok çeşitli etyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen önemli bir hematolojik durumdur. Mutlak nötrofil sayısının yaşa göre normal değerlerin altında olmasına nötropeni denir. Nötropeni; mutlak nötrofil sayısının düzeyine ve etiyolojik nedenlere göre sınıflanabilir. Süt çocukluğu döneminde nötropeninin sıkılığı ve nedenlerine dair veriler sınırlı olup, tanı ve izlem sürecine dair standart bir yaklaşım bulunmamaktadır. Bu çalışmada süt çocukluğu döneminde nötropeni saptanarak çocuk hematoloji polikliniğine başvuran ve konsülte edilen hastaların etiyolojik nedenlerini, klinik seyirlerini, tanılarını retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Metod: Çalışmamızda 01.09-2019- 01.06.2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji polikliniğine nötropeni nedeni ile başvuran veya konsülte edilen, bilinen hematolojik hastalığı bulunmayan, 0-24 ay arasındaki 300 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %56,3'ü erkek %43,7 si kız olup, yaş ortalaması 6,41±5,52 aydı. Hastaların başvuru anındaki ortalama beyaz küre ve mutlak nötrofil sayıları sırası ile 6682,96± 9015,75/mm3 (min-maks:1380-158400/ mm3 ) ve 666,57± 257,10/mm3 (30-1370/mm3) idi. Hastaların 72'sinde (%24) ağır, 215'inde (%71,7) orta, 13'ünde (%4,3) hafif nötropeni saptandı. Hastaların tanı dağılımları değerlendirildiğinde en sık postenfeksiyöz (%42,7) ve immün yetmezlik (%8,3) tanısı tespit edildi. Diğer tanılar sırasıyla kronik benign nötropeni (%6,3), nutrisyonel (%5,7), konjenital nötropeni (%3), myeloperoksidaz (MPO) eksikliği (%2,3), aşı sonrası nötropeni (%1,7), otoimmün nötropeni (%0,3), izoimmün nötropeni (%0,3), akut lenfoblastik lösemi (ALL) (%0,3) idi. Hastaların 87'sinde (%29) nötropeni nedeni tespit edilemedi. Nötropenisi düzelmeyen 24 hastanın 9'unda konjenital nötropeni saptandı. Genetik Konjenital nötropeni olan hastalarda ELANE, HAX1, CSF3R, GFI1, DOCK8 ve FNIP1 mutasyonları saptandı. Nötropenisi düzelmeyen hastaların ilk başvuruda median nötrofil sayısı 390/mm3 iken, nötropenisi düzelen grupta 710/mm3 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Neutropenia is a common and clinically significant hematological condition encountered in pediatric practice, with a wide range of etiological causes. It is defined as an absolute neutrophil count (ANC) below the age- specific normal range. Neutropenia can be classified based on the severity of ANC reduction and its underlying causes. Data regarding the frequency and etiology of neutropenia during infancy are limited, and there is no standardized approach to its diagnosis and follow-up. This study aimed to retrospectively evaluate the etiological causes, clinical courses, and diagnoses of patients with neutropenia during infancy who were referred to or consulted to the pediatric hematology clinic. Material and Methods: In this retrospective study, 300 pediatric patients aged 0-24 months who were consulted to Ankara Bilkent City Hospital Pediatric Hematology Clinic due to neutropenia and had no known hematological disease between 01.09.2019 and 01.06.2024 were evaluated. Results: Of the patients, 56.3% were male and 43.7% female, with a mean age of 6.41 ± 5.52 months. The mean white blood cell count and absolute neutrophil count at presentation were 6682.96 ± 9015.75/mm3 (range: 1380–158400/mm3) and 666.57 ± 257.10/mm3 (range: 30–1370/mm3), respectively. Severe neutropenia was found in 72 patients (24%), moderate in 215 (71.7%), and mild in 13 (4.3%). The most common diagnoses were postinfectious neutropenia (42.7%) and immunodeficiency (8.3%). Other diagnoses included chronic benign neutropenia (6.3%), nutritional causes (5.7%), congenital neutropenia (3%), myeloperoxidase (MPO) deficiency (2.3%), post-vaccination neutropenia (1.7%), autoimmune neutropenia (0.3%), isoimmune neutropenia (0.3%), and acute lymphoblastic leukemia (ALL) (0.3%). 87 patients (29%) were undiagnosed and neutropenia resolved in all but 1 patient during follow- up. Among the 24 patients whose neutropenia persisted, 9 were diagnosed with congenital neutropenia. Genetic mutations identified in congenital neutropenia cases included ELANE, HAX1, CSF3R, GFI1, DOCK8, and FNIP1. The median ANC at first admission was 390/mm3 in patients with persistent neutropenia, compared to 710/mm3 in those whose neutropenia resolved.