Bipolar bozukluk hastalarında manik epizodun başlangıç belirtileri
Initial symptoms of manic episodes in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 951390
  2. Yazar: DAMLA TÜRKER KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, bipolar I bozukluğu olan hastaların son manik epizodunda ortaya çıkan mani ve psikotik belirtilerin; hasta ve hasta yakınları tarafından bildirilen sıklığı, ortaya çıkış sırası, şiddeti ve süresi incelenmiştir. Tanımlayıcı-kesitsel olarak planlanan araştırmaya 46 hasta ile onların 46 yakını katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, Montgomery–Åsberg Depresyon Ölçeği ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği uygulanmış; veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Hastalar son epizodlarında en sık uykusuzluk, konuşma artışı ve amaca yönelik etkinlik artışı bildirmiştir. Belirtilerin ortaya çıkış sırasına göre uykusuzluk, irritabilite, konuşma ve özgüven artışı ön plandadır. Psikotik belirtiler arasında en sık sanrılar grandiyöz, perseküsyon ve kıskançlık; varsanılar ise işitsel ve görsel türdedir. Sanrıların başlangıcında grandiyöz, perseküsyon ve dinsel içerikli sanrılar; varsanıların başlangıcında ise işitsel ve görsel varsanılar öne çıkmıştır. Hasta yakınları da benzer şekilde uykusuzluk, konuşma ve özgüven artışını en sık belirtiler olarak ifade etmiş; belirtilerin ortaya çıkış sırası hastaların bildirimleriyle büyük ölçüde uyumludur. Psikotik belirtiler açısından en sık bildirilenler grandiyöz, perseküsyon, referans sanrıları ile işitsel ve görsel varsanılardır. Hasta ve hasta yakın bildirimleri karşılaştırıldığında; uykusuzluk, etkinlik artışı, irritabilite ve kabarmış duygudurumda mükemmel; konuşma ve riskli etkinliklerde artışta neredeyse mükemmel; özgüven artışı, düşünce uçuşması ve distraktibilitede ise gayet iyi düzeyde uyum saptanmıştır. Sanrı türlerinde kıskançlık sanrılarında mükemmel, grandiyöz ve perseküsyon sanrılarında neredeyse mükemmel uyum görülmüştür. İşitsel varsanılarda gayet iyi, görsel varsanılarda mükemmel uyum ve varsanıların başlangıcında mükemmel uyum gözlenmiştir. Özgüven artışının 40 yaş altı hastalarda; konuşma artışının psikotrop ilaç kullanmayanlarda, etkinlik artışının duygudurum düzenleyici kullanmayanlarda, irritabl ve taşkın duygudurumun ise valproat kullananlarda daha erken başladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, manik epizodlarda en sık görülen belirtiler uykusuzluk, konuşma artışı, amaca yönelik etkinlik artışı ve özgüven artışıdır. Ortaya çıkış sırasına göre uykusuzluk, irritabilite, konuşma ve özgüven artışı en erken başlayan belirtiler olarak öne çıkmaktadır. Klinik izlemlerde rekürrensi öngörmek ve erken müdahale için bu belirtilere dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examined the frequency, order of onset, severity, and duration of manic and psychotic symptoms in the most recent manic episodes of patients with bipolar I disorder, based on self-reports and caregiver observations. A cross-sectional, descriptive design was used. The sample consisted of 46 patients diagnosed with bipolar I disorder and their 46 caregivers. Participants completed a sociodemographic and clinical data form, the Montgomery–Åsberg Depression Rating Scale, and the Young Mania Rating Scale. Data were analyzed using SPSS. The most frequently reported symptoms by patients were decreased need for sleep, increased speech, and heightened goal-directed activity. In terms of symptom onset, decreased sleep, irritability, increased speech, and elevated self-confidence were most common. Grandiose, persecutory, and jealous delusions were the most frequent psychotic symptoms, while auditory and visual hallucinations were predominant. Grandiose, persecutory, and religious delusions appeared first, followed by auditory and visual hallucinations. Caregivers similarly reported decreased sleep, increased speech, and elevated self-confidence as the most common symptoms, with a largely overlapping order of onset. Grandiose, persecutory, and referential delusions, along with auditory and visual hallucinations, were most frequently reported among psychotic symptoms. Comparison of patient and caregiver reports revealed perfect agreement for decreased sleep, goal-directed activity, irritable and elevated mood; almost perfect for increased speech and risky behavior; and substantial agreement for self-confidence, flight of ideas, and distractibility. Regarding delusion types, perfect agreement was observed for jealous delusions, while almost perfect agreement was found for grandiose and persecutory delusions. Substantial agreement was observed for auditory hallucinations, perfect agreement for visual ones, and perfect agreement regarding the reported onset of hallucinations. Additionally, elevated self-confidence appeared earlier in patients under 40; increased speech in those not using psychotropics; increased activity in those not using mood stabilizers; and irritable/elevated mood in valproate users. In conclusion, the most common manic symptoms were decreased sleep, increased speech, goal-directed activity, and elevated self-confidence. In terms of their order of onset, the earliest symptoms that stand out are insomnia, irritability, increased speech, and elevated self-confidence. In clinical follow-ups, attention should be paid to these symptoms in order to predict recurrence and enable early intervention.