Mevsimsel iş yoğunluğunun düğün fotoğrafçılığı şirketlerinin fotoğrafçı işe alım süreçlerine ve şirket-fotoğrafçı beklentilerine etkisi
The impact of seasonal workload on wedding photography companies' photographer recruitment peocesses and company-photographer expectations
- Tez No: 951397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada coğrafi olarak İstanbul'da yer alan bir çekim platosu dâhilinde hizmet veren şirketlerin genel uygulama yöntemleri, fotoğraf ekibi özelinde çalışma durumları ve şirket-çift-fotoğrafçı üçgenindeki ilişkilerin incelenmesi hedeflenmiştir. İş yoğunluğunun sezonluk olarak arttığı bu sektörde düğün fotoğrafçılığı şirketleri için kadrosunda yer alan fotoğrafçıların niceliği önem taşımaktadır. Bu noktada bir fotoğrafçıdan beklenebilecek teknik, sanatsal, estetik birikimi, fotoğrafçılık mesleğine dair eğitimi gibi kriterlerin şirketler için ikinci planda kaldığı düşünülmektedir. Bütün bu bahsedilen yeterlilik kriterlerinin absorbe edilmesi için şirketlerin sanat birimi tarafından hazırlanan moodboardlar ile çekimlerin yürütüldüğü ancak bu durumun çekimleri standardize ettiği ve bir seri üretim bandına dönüştüğü düşünülmektedir. Böylece bu denklemde şirketin vizyonu fotoğrafçıya mahsus özgün bir rol olmadan çiftlere aktarılmaktadır. Çalışmada“Düğün fotoğrafçılığı şirketlerinin çekim aşamasında bir fotoğrafçıdan beklentileri nelerdir?”ana problem sorusudur. Araştırmanın evrenini, düğün fotoğrafçılığı sektöründe faaliyet gösteren şirketler ve bu şirketlerde çalışmış ve aktif olarak çalışmakta olan fotoğrafçılar oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise, cinsiyet farkı gözetmeksizin, 18 yaşını doldurmuş; ve bu şirketlerde son bir sezondur aktif olarak çalışmış fotoğrafçılar ile sektörde plato olarak en az 2 yıldır hizmet veren şirketlerden oluşmaktadır. Çalışmada 5 (beş) şirket yöneticisi ile mülakat gerçekleştirilmiş, bu şirketlerde istihdam edilmiş olan fotoğrafçılarla da çevrimiçi anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada şirketler için fotoğrafçı işe alımlarında fotoğrafçının eğitim düzeyi ile doğrudan ilgilenmedikleri hatta alan içi diyebileceğimiz Güzel Sanatlar, Radyo, Televizyon ve Sinema gibi alanlardan mezun olunmuş olsa bile şirket için yetersiz kalınabileceği görüşlerine ulaşılmıştır. Şirketlerde çalışan fotoğrafçıların genellikle lisans derecesinde alan içi bölümlerden mezun oldukları, beraberinde farklı mesleklere sahip fotoğrafçılar çalıştırdıkları görülmüştür. Bu doğrultuda şirketlerin arz ve talep dengesini sağlamak adına fotoğrafçıların niceliğini ön planda tuttuğu, fotoğrafçıların sahip olması gereken yeterlilikleri ikinci planda değerlendirdiği gözlemlenmiştir. Sektörde en yoğun ayın Eylül olduğu ve yoğun çalışma temposunun fotoğrafçılar üzerinde olumsuz psikolojik etkiler bıraktığı görülmüştür. Bu noktada çiftlerden gelen taleplerde hem şirket vizyonu ile uyuşmayabilmekte hem de iş akışını sekteye uğratabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the general operational practices of companies operating within a photography plateau geographically located in Istanbul, with a particular focus on the working conditions of photography teams and the dynamics within the company–couple–photographer triangle. In this sector, where workload increases seasonally, the number of photographers employed by wedding photography companies is of significant importance. At this point, it is assumed that criteria such as a photographer's technical, artistic, and aesthetic background or their formal education in photography are often considered secondary by the companies. In order to compensate for these professional qualifications, it is observed that companies conduct photo shoots using mood boards prepared by their art departments. However, this approach tends to standardize the production process and transforms it into a form of mass production. As a result, the company's vision is delivered to the clients without granting the photographer an individual or creative role in the process. The main research question guiding this study is:“What are the expectations of wedding photography companies from photographers during the shooting phase?”The research population consists of companies operating in the wedding photography sector and photographers who have worked or are currently working within these companies. The sample group includes photographers over the age of 18, regardless of gender, who have been actively employed during at least one recent season, as well as companies that have been operating as a photography set for at least two years. In the study, interviews were conducted with five company managers, and an online survey was administered to photographers employed by these companies. The findings suggest that companies do not place direct importance on photographers' educational backgrounds during recruitment processes. In fact, even if applicants have degrees from relevant departments such as Fine Arts or Radio, Television, and Cinema, they may still be deemed inadequate by the companies. It was also observed that while many photographers hold undergraduate degrees in related fields, others come from entirely different professional backgrounds. Based on these findings, it is evident that companies prioritize the quantity of photographers in order to meet supply and demand, while qualifications and competencies are treated as secondary considerations. September was identified as the busiest month in the sector, and it was found that the intense workload during this period has negative psychological impacts on photographers. Furthermore, client demands may not always align with the company's vision and can potentially disrupt the workflow.