Kültürel miras anlatımlarında turist rehberlerinin yorumlayıcı rolü, turist memnuniyeti, seyahat niyeti ve seyahat motivasyonu arasındaki ilişkiler
The interpretative role of tourist guides in cultural heritage narrations, relationships between tourist satisfaction, travel intention and travel motivation
  1. Tez No: 951410
  2. Yazar: KAYRA SUNA KIZILAY BOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT HARMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kültür turizminde artan talep ve oluşan rekabet nedeniyle turist rehberliği mesleği daha çok önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, kültürel miras anlatımlarında turist rehberinin yorumlayıcı rolünün turdan duyulan memnuniyete ve seyahat niyetine olan etkisi turistlerin seyahat motivasyonuna göre incelenmiştir. Araştırma kapsamında yurtiçinde rehberli kültür turlarına katılan 466 yerli turistten anket formu kullanılarak kolayda örnekleme yöntemiyle verilerin toplandığı bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre; turist rehberinin yorumlayıcı rolü seyahat niyetini pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilemektedir. Ayrıca turist rehberinin yorumlayıcı rolü, turdan duyulan memnuniyeti pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilemektedir. Seyahat motivasyonu turdan duyulan memnuniyeti, seyahat niyetini ve turist rehberinin yorumlayıcı rolünden duyulan memnuniyeti pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilemektedir. Seyahat motivasyonunun turist rehberlerinin yorumlayıcı rolü aracılığıyla turdan duyulan memnuniyet ve seyahat niyeti üzerindeki dolaylı etkisinin de anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing demand and competition in cultural tourism, the tourist guide profession is gaining more importance. In this study, the effect of the interpretive role of the tourist guide in cultural heritage narrations on the satisfaction with the tour and travel intention was examined according to the travel motivation of the tourists. Within the scope of the research, a field study was conducted in which data were collected from 466 domestic tourists who participated in guided cultural tours in Turkey using a questionnaire form and a convenience sampling method. According to the results of the analyses; the interpretive role of the tourist guide positively and significantly affects the travel intention. In addition, the interpretive role of the tourist guide positively and significantly affects the satisfaction with the tour. Travel motivation positively and significantly affects the satisfaction with the tour, the travel intention and the satisfaction with the interpretive role of the tourist guide. It was determined that the indirect effect of travel motivation on the satisfaction with the tour and travel intention through the interpretive role of the tourist guides was also significant.