Okul öncesi öğretmenlerine yönelik teknoloji kullanımı mesleki gelişim programının etkililiğinin değerlendirilmesi: Bir karma yöntem araştırması
Evaluation of the effectiveness of a professional development program on technology use for preschool teachers: A mixed-methods research study
- Tez No: 951420
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Araştırmada okul öncesi eğitimde teknolojik kullanımı mesleki gelişim programının öğretmenlerin teknoloji kullanımı eğilimlerine ve akademik başarılarına etkisinin incelenerek uygulanan programın etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma karma yöntem/deneysel desen olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yer alan çalışma grubunu, 2024- 2025 eğitim- öğretim yılında Mersin ili merkez ilçelerinde görev yapan 25 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma kapsamında mesleki gelişim programı uygulama süreci her biri 3 saatten oluşan 7 oturum toplamda 21 saat olacak şekilde tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak açık uçlu soru formları, görüşme formları, okul öncesi öğretmenlerine yönelik teknoloji kullanımı eğilim ölçeği, okul öncesi eğitimde teknoloji kullanımı mesleki gelişim programı ihtiyaç belirleme anketi ve okul öncesi eğitimde teknoloji kullanımı mesleki gelişim programı akademik başarı testi kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerine yönelik teknoloji kullanımı eğilim ölçeği araştırma kapsamında geliştirilmiştir. Araştırmanın analiz çalışmalarında ölçek geliştirme aşamasında AFA çalışmaları yapılmış; nicel veriler için betimleyici istatistikler belirtilmiş ve deneysel çalışma kapsamında karışık ölçümlerde iki yönlü varyans analizi gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler için içerik analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; uygulanan okul öncesi eğitimde teknoloji kullanımı mesleki gelişim programının okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kullanımı eğilimlerini ve akademik başarılarını arttırdığı tespit edilmiştir. Uygulanan okul öncesi eğitimde teknoloji kullanımı mesleki gelişim programının okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kullanımı eğilimine yönelik cohen's d etki büyüklüğü değeri 0,803; akademik başarılarına yönelik cohen's d etki büyüklüğü değeri 0,607 olarak tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin teknoloji kullanım eğilim düzeylerinin cinsiyet ve yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan okul öncesi eğitimde teknoloji kullanımı mesleki gelişim programına katılım amaçlarına ilişkin öğretmenlerin ''ders içeriklerini dijital araçlarla zenginleştirme ve teknolojik uygulamaları öğrenme'', bilgi edinilen konu alanlarına ilişkin ise '' öğrenme öğretme süreçlerinde teknoloji kullanımı ve teknoloji destekli oyun tabanlı öğrenme'' olarak görüş belirttikleri sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan mesleki gelişim programının, öğretmenlerin dijital araçlarla etkileşimli ve yenilikçi öğretim yöntemlerini geliştirmelerine olanak tanıyarak okul öncesi eğitim programına katkı sağlayacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the effectiveness of a professional development program on the use of technology in preschool education by examining its impact on teachers' tendencies to use technology and their academic achievements. The research was conducted as a mixed method/experimental design. The study group consisted of 25 preschool teachers working in the central districts of Mersin province during the 2024-2025 academic year. The professional development program was designed to consist of seven sessions, each lasting three hours, for a total of 21 hours. The data collection tools used in the research included open-ended question forms, interview forms, a technology use tendency scale for preschool teachers, a needs assessment survey for the professional development program on technology use in preschool education, and an academic achievement test for the professional development program on technology use in preschool education. The technology use tendency scale for preschool teachers was developed within the scope of the research. In the analysis of the research, AFA studies were conducted during the scale development phase; descriptive statistics were specified for quantitative data, and a two-way analysis of variance was performed for mixed measurements within the scope of the experimental study. Content analysis was used for qualitative data. As a result of the analyses, it was determined that the professional development program on the use of technology in preschool education increased preschool teachers' tendencies to use technology and their academic achievement. The Cohen's d effect size value for the tendency of preschool teachers to use technology was found to be 0.803, and the Cohen's d effect size value for their academic achievement was found to be 0.607. It was concluded that there was a significant difference in the level of tendency to use technology among preschool teachers according to gender and age variables. It was concluded that the teachers' objectives for participating in the professional development program on the use of technology in preschool education were“enriching lesson content with digital tools and learning technological applications,”while their objectives in terms of the subject areas covered were“the use of technology in learning and teaching processes and technology-supported game-based learning.”It is anticipated that the implemented professional development program will contribute to the preschool education program by enabling teachers to develop interactive and innovative teaching methods using digital tools.