Yalıtımlı güneş havuzunda enerji depolanması ve kullanımı
Energy storing and isolated at solar pond
  1. Tez No: 95144
  2. Yazar: İBRAHİM TUTAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET Bu bilimsel araştırmanın amacı; 3,5 x 3,5 x 2 m ölçekli yalıtımlı bir güneş havuzunun yoğunluk dağılımı, tuz gradiyentini koruma sistemi ile karalı tutmaya çalışarak değişik tarihlerde deneysel olarak sıcaklık ve yoğunluk dağılımı profillerini elde etmektir. Böylece küçük boyutlu güneş havuzlarında depolanabilecek ısıl enerji miktarı belirlenecek ve alt konveksiyonlu bölgeye yerleştirilen bir ısı eşanşörü ile de depolanan ısıl enerjiyi çekerek kullanıma sunmaya çalışmaktır. ANAHTAR KELİMELER : Güneş Enerjisi, Güneş Havuzu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to provide profiles of heat and density distribution in the light of experiment that are made on different dates by trying to keep density distribution and salt gradient of solar pond (scale 3,5 x 3,5 x 2 m) and isolated, with the preservation system. In this way, amount of heat energy will be able to be stored and the heat energy will tried to be provided to be used by sucking in heat energy by a heat exchanger placet in a low convectional part. KEYWORDS: Solar Energy, Solar Ponds