Çeşitli açılarda yapılan squat egzersizleriyle uygulanan postaktivasyon potansiyasyonunun genç voleybol oyuncularında dikey sıçrama performansı üzerine etkileri
Effects of postactivation potential applied with various angles squat exercises on vertical jump performance in young volleyball players
- Tez No: 951479
- Danışmanlar: PROF. DR. ERŞAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı çeşitli açılarda yapılan squat egzersizleriyle uygulanan postaktivasyon potansiyasyonunun genç voleybol oyuncularında dikey sıçrama performansı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 19-24 yaş aralığında 18 genç erkek voleybol oyuncusu (yaş = 21,9 ± 1,3 yıl; antrenman yaşı = 7,4 ± 1,2 yıl) gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır. 60 ve 90 derecelerde yapılan squat egzersizleriyle uygulanan postaktivasyon potansiyasyonunun dikey sıçrama performansı üzerine etkilerini incelemek için yapılan 4 uygulama × 7 zaman içeren tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi sonuçlarına göre, uygulama × zaman etkisinde (F = 4,618; p < 0.001), uygulama etkisinde (F = 5,332; p < 0.002) ve zaman etkisinde (F = 4,911; p < 0.001) istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Bunun yanında uygulamalarda ön test uygulaması sonrasında yapılan uygulamalarda zamana bağlı istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p < 0.05). Sonuç olarak 90 derece açıda yapılan squat egzersizleriyle uygulanan postaktivasyon potansiyasyonunun genç voleybol oyuncularında dikey sıçrama performansını daha fazla artırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of postactivation potentiation applied with squat exercises performed at various angles on vertical jump performance in young volleyball players. Eighteen young male volleyball players aged 19-24 years (age = 21.9 ± 1.3 years; training age = 7.4 ± 1.2 years) voluntarily participated in the study. Repeated measures two-way analysis of variance was used for statistical analysis of the data. According to the results of 4 treatments × 7 times repeated measures two-way analysis of variance to examine the effects of postactivation potentiation applied with squat exercises performed at 60 and 90 degrees on vertical jump performance, statistically significant differences were found in the treatment × time effect (F = 4,618; p < 0.001), treatment effect (F = 5,332; p < 0.002) and time effect (F = 4,911; p < 0.001). In addition, a statistically significant difference was found in the applications performed after the pre-test application depending on time (p < 0.05). As a result, it was found that postactivation potentiation applied with squat exercises performed at 90 degrees angle more increased vertical jump performance in young volleyball players.