Okul öncesi çağı astımlı Türk çocuklarında 'çocuklar için solunum ve astım kontrol testi (ÇİSAKT)' nin geçerlilik, güvenilirlik ve değişime duyarlılığı
Reliability, validity, and responsiveness of the track questionnaire in Turkish preschool children with asthma
  1. Tez No: 339749
  2. Yazar: AYŞE BETÜL BÜYÜKTİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANSIN SAÇKESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Okul Öncesi Çağı Astımlı Türk Çocuklarında ?Çocuklar için Solunum ve Astım Kontrol Testi (ÇİSAKT)?nin Geçerlilik, Güvenilirlik ve Değişime Duyarlılığı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Çocuk İmmünolojisi ve Allerji Hastalıkları Yandal Uzmanlık Tezi. Ankara, 2013. ?Çocuklar için Solunum ve Astım Kontrol Testi (ÇİSAKT)? anketi güncel astım rehberlerinin risk ve bozulma alanlarını ölçen okul öncesi çocuklar için geliştirilmiş ilk ankettir. Bu çalışmanın amacı ÇİSAKT anketi Türkçe versiyonunun adaptasyon, geçerlilik, güvenilirlik ve klinik olarak anlamlı ?en küçük önemli fark?ının araştırılmasıdır. Çalışmaya ortalama (±standart sapma) yaşı 2.44 (± 1.08) yıl olan 268 çocuk alındı. Ebeveynleri tarafından kliniğe başvurduklarında ve takip eden birinci ve üçüncü ayda olmak üzere üç kez ÇİSAKT anketi dolduruldu. Bu üç vizitin her birinde hastaların hekimleri tarafından GINA rehberi önerileri doğrultusunda hastalık kontrol seviyeleri ve tedavi basamakları değerlendirildi. Güvenilirlik analizlerinde Cronbach ? değerleri her üç vizitte sırasıyla 0.74, 0.74, and 0.76 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Reliability, Validity, and Responsiveness of the TRACK Questionnaire in Turkish Preschool Children with Asthma. Hacettepe University School of Medicine, Department of Pediatric Allergy. Thesis in Pediatric Immunology and Allergic Diseases. Ankara, 2013. ?Test for Respiratory and Asthma Control in Kids (TRACK)? questionnaire is the first to measure both the risk and impairment domains of the current guidelines in preschool children. We aimed to measure the reliability, validity, responsiveness, and minimally important difference of the Turkish version of the TRACK questionnaire. A total of 268 children with a mean (±standard deviation) age 2.44 (±1.08) years were included in the study. Caregivers filled in three TRACK questionnaires at enrollment, 1st month, and 3rd month. At each visit, physicians determined the control level and the treatment step based on the GINA guideline recommendations. The internal consistency reliability of the Turkish version of the TRACK questionnaire was found to be 0.74, 0.74, and 0.76 at each of the three visits, respectively (reliability statistics, Cronbach?s ?).