Cd30 pozitif lenfoproliferatif hastalıklarda immünhistokimyanın rolü
The role of immunohistochemistry of cd30-positive lymphoproliferative disorders
  1. Tez No: 951515
  2. Yazar: İSMAİL BİLGİN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN YEGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Patoloji, Hematology, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: CD30 pozitif lenfoproliferatif hastalıklar gerek morfolojik, gerek klinik gerek immunfenotipik özellikleriyle biribiriyle kesişen lenfoid neoplaziler olmakla birlikte, tedavi ve prognostik özellikleri birbirinden tamamen ayrıdır. Bu başlık altında yer alan klasik tip Hodgkin lenfoma (KHL), anaplastik büyük hücreli lenfoma (ABHL), Ebstein Barr virus (EBV) pozitif büyük B hücreli lenfoma (EBV (+) DBBHL) ve immün yetmezlik /disregülasyon ilişkili(İYİ) gelişen EBV (+) lenfoproliferatif hastalıklar (LPH) tanı sürecinde taşıdıkları benzerlikler özellikle kalın iğne biyopsisi gibi giderek yaygın kullanılan örneklemelerde sınırlı dokunun değerlendirilmesi nedeni ile tanısal güçlük yaratmaktadır. Klinik yönetimi birbirinden farklı olan ancak gerek immunfenotipik, gerek morfolojik özelliklerindeki örtüşmeler nedeniyle CD30 (+) lenfoproliferatif hastalıkların ayırıcı tanısına yardımcı olacak yeni belirleyicleri tanımlamak önemlidir. Çalışmamızda immunhistokimyasal olarak IRF-8 ve pSTAT6'nın CD30 pozitif LPH'ların ayırıcı tanısında katkısının değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Patoloji arşivinden CD30 +LPH spektrumunda yer alan 140 KHL vakası 65 ABHL ve 30 EBV pozitif LPH, 29 EDBBHL, 5 MGZL, 5 PMHL vakası çalışmaya dahil edilmiştir. Vakalara anti-IRF-8 (EPR20441) (ab207418) ve Abcam Anti-STAT6 (phospho Y641) (EPR22599-78) antikorları uygulanmış, vakalarda nükleer ekspresyon durumu değerlendirlmiştir. Bulgular: IRF8 ile 274 vakanın 100 (%36,5)'ünde pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Objective: CD30-positive lymphoproliferative disorders are lymphoid neoplasms that overlap with each other in terms of morphological, clinical, and immunophenotypic characteristics; however, their treatment and prognostic features are completely different. Due to the similarities in terms of morphology and immunophenotype, the classic type Hodgkin lymphoma (CHL), anaplastic large cell lymphoma (ALCL), EBV-positive large B cell lymphoma (EBV (+) DLBCL), immunodeficiency/immundisregulation associated EBV (+) lymphoproliferative disorders (LPD) present diagnostic challenges, particularly in limited tissue samples obtained through increasingly common procedures such as core needle biopsy, As the clinical management differs, it is important to identify new markers that can aid in the differential diagnosis of CD30 (+) lymphoproliferative diseases. In our study, we aim to evaluate the contribution of IRF-8 and pSTAT6 immunohistochemistry in the differential diagnosis of CD30 (+) LPDs. Materials and Methods: A total of 140 KHL cases, 65 ABHL cases, 30 EBV-positive LPD cases, 29 EBV-positive DLBCL cases, 5 MGZL cases, and 5 PMHL cases were included in the study from the archives of Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine. Anti-IRF-8 (EPR20441) (ab207418) and Abcam Anti-STAT6 (phospho Y641) (EPR22599-78) antibodies were applied to the cases and nuclear reactivity is assesed in each group. Findings: IRF8 was found to be positive in 100 (36.5%) of 275 cases.