Genç futbolcularda hamstring kas grubu kuvvetinin sıçrama performansına etkisi
The effect of hamstring muscle group strength on jumping performance in young football players
  1. Tez No: 951514
  2. Yazar: ÖZGÜR AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ATIŞ TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Genç elit (U19 ve U17 yaş grupları) futbol oyuncuları ile yapılmış bu çalışmada hamstring kasının eksantrik kuvveti ile squat sıçraması, derinlik sıçraması ve karşı hareket sıçraması parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü U17 ve U19 Elit akademi liginden toplam 30 erkek futbolcu (yaş ort=17,3 ± 0,53) çalışmaya katılmıştır. Sporcuların antropometrik ölçümlerinin ardından NordBord (Vald Performance Albion, Australia ) kuvvet ölçüm cihazı ile hamstring kuvveti ve ForceDecks (Vald Performance Albion, Australia) ölçüm cihazı ile squat sıçraması, karşı hareket sıçraması ve derinlik sıçraması performansları ölçülerek ilişkisel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to examine the relationship between eccentric hamstring strength and parameters of the squat jump, drop jump, and countermovement jump in young elite (U19 and U17 age groups) football players. Materials and Methods: A total of 30 male football players (mean age = 17.3 ± 0.53) from İstanbul Başakşehir Football Club's U17 and U19 Elite Academy League participated in the study. After performing anthropometric measurements, hamstring strength was assessed using the NordBord (Vald Performance Albion, Australia) force measurement device. Squat jump, countermovement jump and drop jump performances were measured using the ForceDecks (Vald Performance Albion, Australia) system. The relationships between strength and jump parameters were analyzed.