Fıkranın diliyle Kerkük Türkmenleri
The language of jokes and the Turkmen of Kirkuk
- Tez No: 951563
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖNCÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kerkük, tarihsel ve kültürel zenginliğiyle Orta Doğu'nun önemli şehirlerinden biri olup, etnik açıdan çok farklı toplumların bir arada yaşadığı bir yapıya sahiptir. Bu şehirdeki Türkmenler, etnik çeşitliliğin önemli bir parçası olarak yer almaktadır. Ancak Kerkük Türkmenlerinin, Araplar ve Kürtler gibi diğer etnik gruplar tarafından nasıl algılandığı ve bu algıların toplumsal uyumu nasıl etkilediği, bugüne kadar halkbilim açısından derinlemesine araştırılmamıştır. Bu tez, Kerkük'teki Türkmenlerin, özellikle Araplar ve Kürtler tarafından nasıl tanındığını ve algılandığını fıkralar üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Türkmenler hakkında anlatılan fıkraların, bu algıyı nasıl yansıttığına ve toplumsal yapıyı nasıl şekillendirdiğine odaklanılacaktır. Irak'ta uzun yıllar süren etnik ve mezhebi gerilimler, Türkmenlerin kimlik sorunlarını derinleştirmiş ve toplumlar arası ilişkileri etkilemiştir. Kerkük'teki Türkmenler, etnik ve dilsel açıdan çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Bu tez, Kerkük'teki Türkmenlerin, Araplar ve Kürtler tarafından anlatılan fıkralar aracılığıyla toplumlar arası algıların nasıl şekillendiğini analiz etmektedir. Türkmenler hakkındaki stereotipler, bu fıkralar aracılığıyla toplumlar arası algılara etki etmektedir. Fıkraların dilindeki unsurlar, toplumsal ve kültürel stereotiplerin nasıl şekillendiğine dair önemli ipuçları sunmaktadır. Bu çalışmada Kerkük'teki toplumsal algını çözümlemek amacıyla nitel bir araştırma yöntemi kullanmış, yüz yüze mülakatlar ileTürkmenler, Araplar ve Kürtler tarafından anlatılan fıkralar derlenmiştir. Çalışma, aynı zamanda Türkmen fıkralarındaki siyasi figürlere, özellikle Saddam Hüseyin gibi figürlere yönelik mizahi bakış açılarına da odaklanmaktadır. Tez, bu mizahi anlatımların, Irak'taki etnik ve kültürel çeşitliliğin anlaşılmasına ve toplumsal ilişkileri güçlendirecek çözümler önerilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Kirkuk, with its historical and cultural richness, is one of the important cities of the Middle East, home to a diverse range of ethnic communities. The Turkmens in this city are an important part of the ethnic diversity. However, how the Turkmens of Kirkuk are perceived by other ethnic groups, such as Arabs and Kurds, and how these perceptions affect social cohesion, has not been deeply studied from a folkloric perspective until now. This thesis aims to explore how the Turkmens in Kirkuk are recognized and perceived by Arabs and Kurds through jokes. The focus will be on how these jokes reflect such perceptions and how they shape the social structure. The long-standing ethnic and sectarian tensions in Iraq have deepened the identity issues of the Turkmens and affected intergroup relations. The Turkmens of Kirkuk face various ethnic and linguistic challenges. This thesis analyzes how intergroup perceptions are shaped through jokes told by Arabs and Kurds about the Turkmens of Kirkuk. Stereotypes about Turkmens, as conveyed in these jokes, influence intergroup perceptions. The linguistic elements in these jokes provide important clues on how social and cultural stereotypes are shaped. A qualitative research method has been used in this study to analyze the social perceptions in Kirkuk, and jokes told by Turkmens, Arabs, and Kurds have been collected through face-to-face interviews. The study also focuses on the humorous perspectives on political figures, particularly figures like Saddam Hussein, in Turkmen jokes. The thesis aims to contribute to understanding ethnic and cultural diversity in Iraq and to propose solutions that will strengthen social relations.