Mit ve yeniden yazım bağlamında 'Sir Gawain ve Yeşil Şövalye' ile 'Gömülü Dev'
In the context of myth and rewriting: 'Sir Gawain and the Green Knight' and 'The Buried Giant'
- Tez No: 951567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kazuo Ishiguro'nun“Gömülü Dev”adlı eserinde Kelt mitolojisine ait unsurların nasıl yeniden yazıldığını ve bu unsurların“Sir Gawain ve Yeşil Şövalye”adlı Orta Çağ İngiliz romansıyla olan metinlerarası ilişkilerini incelemektir.“Sir Gawain ve Yeşil Şövalye”, yazım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, on dördüncü yüzyılın sonlarında yazıldığı düşünülen, Orta Çağ İngiliz edebiyatının önemli örneklerinden biridir. Bu eser, Orta Çağ'ın şövalyelik ve ahlaki değerlerini, kahramanlık ve sadakat temalarını işlerken, doğaüstü bir dünyayla ilişkilendirilmiş bir kahramanlık yolculuğunu anlatır. Diğer yandan, Kazuo Ishiguro'nun“Gömülü Dev”adlı eseri, Kral Arthur dönemi sonrasındaki Britanya'da geçen bir hikâyeyi ele alırken, hafıza, unutkanlık ve geçmişin etkileri üzerine derin bir sorgulama yapar. Her iki eser de Kelt mitolojisinden beslenen unsurlar içerir, ancak bu unsurlar farklı kültürel ve dönemsel bağlamlarda yeniden şekillendirilmiştir. Çalışmada metinlerarasılık yöntemi kullanılarak“Sir Gawain ve Yeşil Şövalye”ile“Gömülü Dev”arasındaki benzerlikler ve farklılıkların ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda, mitolojik unsurlar, büyü, bellek, ölüm, ekolojik unsurlar, doğaüstü varlıklar ve kahramanlık temaları detaylı şekilde ele alınacaktır. Bu iki eserin farklı dönem ve kültürlerden gelen metinler olarak mitolojik anlatıları nasıl dönüştürdüğü ve bu dönüşümün hangi biçimlerde yeniden şekillendiği incelenecektir. Çalışmada, Orta Çağ şövalyelik kültürünün ve bellek temasının her iki eserde nasıl yansıtıldığını ve yeniden yazım süreçlerinin nasıl farklı biçimlerde gerçekleştirildiğini araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how elements of Celtic mythology are rewritten in Kazuo Ishiguro's work“The Buried Giant”and the intertextual relations of these elements with the Medieval English novel“Sir Gawain and the Green Knight”.“Sir Gawain and the Green Knight”is one of the important examples of medieval English literature, which is thought to have been written in the late fourteenth century, although the exact date of writing is unknown. This work depicts the chivalry and moral values of the Middle Ages, themes of heroism and loyalty, and a heroic journey associated with a supernatural world. Kazuo Ishiguro's“The Buried Giant”, on the other hand, deals with a story set in post-King Arthurian Britain and explores memory, forgetfulness and the effects of the past. Both works contain elements of Celtic mythology, but these elements are reshaped in different cultural and epochal contexts. This study aims to reveal the similarities and differences between“Sir Gawain and the Green Knight”and“The Buried Giant”by using an intertextuality method. In this context, mythological elements, magic, memory, death, ecological elements, supernatural beings and heroism themes will be discussed in detail. How these two works, as texts from different periods and cultures, transform mythological narratives and in what ways this transformation is reshaped will be examined. The study will investigate how the medieval chivalric culture and the theme of memory are reflected in both works and how the rewriting processes are carried out in different ways.