Teknolojik inovasyon'un ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Doğu Asya ülkeleri ve Azerbaycan örneği
The impact of technological innovation on economic growth: A comparative analysis of East Asian countries and Azerbaijan
- Tez No: 951580
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARZU İMREN KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, teknolojik inovasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini Doğu Asya ülkeleri (Çin, Japonya, Güney Kore, Singapur, Tayvan ve Hong Kong) ile Azerbaycan arasında karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Temel hedef, teknolojik gelişmenin ekonomik büyüme üzerindeki belirleyici rolünü ortaya koymak ve teknolojiye dayalı kalkınma stratejileriyle dikkat çeken Doğu Asya ülkelerinin Azerbaycan için örnek bir model olabileceğini vurgulamaktır. Bu doğrultuda, 1996–2021 dönemini kapsayan panel veri analizi gerçekleştirilmiş; teknolojik inovasyon endeksi, gayri safi sabit sermaye oluşumu, işsizlik oranı ve nüfus bağımsız değişkenler olarak modele dahil edilmiştir. Bağımlı değişken olarak ise gayri safi yurt içi hasıla kullanılmıştır. Analiz sonuçları, hem Doğu Asya ülkelerinde hem de Azerbaycan'da teknolojik inovasyonun ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Buna göre, teknolojik inovasyon endeksindeki artış ile birlikte ekonomik büyümede önemli bir ivmelenme gözlemlenmiştir. Ayrıca nüfus artışının da büyümeyi destekleyici etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, işsizlik oranlarındaki yükselişin ve bazı durumlarda verimsiz sermaye yatırımlarının büyüme üzerinde olumsuz etkiler yarattığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Azerbaycan'ın sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflerine ulaşabilmesi için teknolojik kapasitesini güçlendirmesi, Ar-Ge yatırımlarını artırması ve kurumsal altyapıyı geliştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, teknolojik inovasyonun büyüme dinamikleri üzerindeki etkisini açıklayan ampirik literatüre katkı sunmakta ve gelişmekte olan ülkeler için politika önerileri geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively analyze the impact of technological innovation on economic growth in East Asian countries (China, Japan, South Korea, Singapore, Taiwan, and Hong Kong) and Azerbaijan. The primary objective is to highlight the critical role of technological development in driving economic growth and to emphasize that East Asian countries—known for their technology-driven development strategies—can serve as exemplary models for Azerbaijan. In this context, a panel data analysis covering the period 1996–2021 was conducted. The model includes technological innovation index values, gross fixed capital formation , unemployment rate, and trade openness as independent variables, while real GDP serves as the dependent variable. The empirical findings reveal that technological innovation has a positive and statistically significant effect on economic growth in both East Asian countries and Azerbaijan. An increase in the technological innovation index is associated with substantial economic growth. Furthermore, population growth also appears to positively contribute to economic expansion. On the other hand, rising unemployment rates and inefficient capital investments negatively affect economic performance. The results suggest that in order for Azerbaijan to achieve sustainable economic growth, it must enhance its technological capacity, increase R&D investments, and improve its institutional framework. Thus, the study contributes to the empirical literature on innovation-led growth and provides policy implications for developing economies.