Paşko Vasa Paşa'nın hayatı, eserleri ve siyasi faaliyetleri
Pashko Vasa Pasha's life, works and political activities
- Tez No: 951591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ERSOY HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
1825-1892 yılları arasında yaşayan ve 19. yüzyılda, Arnavutluk tarihinin önemli kişilerinden biri olan Paşko Vasa Paşa, 1850 yılında Osmanlı Devleti'nde memuriyet elde etmiştir. Vasa; çeşitli görevler ile İşkodra, Bosna-Hersek, Halep, Manastır, Kosova ve Edirne gibi yerlerde bulunmuştur. 1882 yılında ise sonuncu ve en önemli görevi olan Cebel-i Lübnan Mutasarrıflığı'na atanmıştır. Bunun yanı sıra, kaleme almış olduğu eserler onun, Arnavut edebiyatının ve tarihinin önemli kişilerinden biri olmasını sağlamıştır. Osmanlı Devleti'nin memurlarından biri olarak Vasa; Arnavutların devlet içindeki durumu ve onların kültürel uyanışı için de oldukça çabalamıştır.
Özet (Çeviri)
Pashko Vasa Pasha, who lived between 1825-1892 and was one of the important figures in the history of Albania in the 19th century, entered the civil service of the Ottoman Empire in 1850. Vasa served in various capacities in places such as Shkodra, Bosna and Herzegovina, Aleppo, Manastir, Kosovo, Edirne, etc. in 1882, he was appointed to his last and most important position as the Mutasarrıf of Mount Lebanon. In addition, his writings have made him one of the most important figures in Albanian literature and history. As an official of the Ottoman Empire, Vasa also worked for the status of Albanians within the state and the cultural awakening.