Bilim-toplum-siyaset etkileşiminde sürdürülebilir ormancılık: Bir sınır organizasyon olarak Türkiye Ormancılar Derneği
Sustainable forestry in science-society-politics interaction: The Foresters' Association of Turkey as a border organization
  1. Tez No: 951589
  2. Yazar: MAHMUT FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEM BAYKAL BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Ormanlara dair hem çevreci hem de kalkınmacı bir bilgi üretmek için bilimsel metodolojinin yanı sıra kurumsal bir ilgi de kaçınılmazdır. Dolayısıyla orman idaresi ve korumacılığı, bilimsel ve siyasal angajmanların temsilcileri olan kurumların kesiştiği bir kavşak noktasıdır. Bu açıdan sivil bir kimliği bulunan Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) gibi kurumların Türkiye'deki orman yönetimine ilişkin bilgi üretimi konusundaki varlığı bu tez için birincildir. Buna yönelik olarak derneğin STK kimliğiyle hem profesyonel ormancılık girişimi hem de orman“meselelerini”kamuya duyurma faaliyetlerinin tarihsel arka planından hareketle kurumsal bir soruşturma yürütülmüşüdür. Orman yönetim bilgisinin üretilmesi, organize edilmesi, iletim biçimleri, korumacılık tutumunun farklı aktörlerce alımlanış şekli ve bu konulara dair söylemlerin nasıl çerçevelendiği gibi hususlardan hareketle önce Türkiye'deki ormancılık bilimi ve kurumsallığının gelişimi araştırılmıştır. Ardından ise STK ile resmi aktörlerin ilişkileri incelenmiştir. Ardından bu temel tarihsel-kurumsal soy kütükten hareketle, Türkiye'deki mevcut resmi orman korumacılığı ve kurumsal tutumları biçimlendiren doğa temsilinin izi sürülüp söz konusu ormancılık anlayışının bilimsel ve etik söylemleri soruşturulmuştur. Bu çalışmada, orman korumacılığı ve idaresindeki etkinlikleri doğrultusunda TOD'un bilgi üretim ve uygulama yaklaşımları araştırmanın temel soruşturma alanıdır. Bilim ve teknoloji çalışmaları ile politik ve çevresel antropoloji kesişiminde konumlanacak olan bu araştırmada metodoloji olarak, kurumsal arşiv taraması (raporlar, araştırma dokümanları, tüzük ve yönetmelik gibi hukuki belgeler) ile kurum etnografisi (ilgili teknokratlar/bilim uzmanları ile yapılacak olan yarı yapılandırılmış açık uçlu görüşmeler) gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
To produce knowledge about forests that balances environmental consciousness with development needs, it is crucial to integrate scientific methods with institutional involvement. Thus, forest management and conservation are areas where institutions, embodying both scientific and political agendas, come together. From this viewpoint, organizations such as the Foresters' Association of Turkey (TOD), a non-governmental entity, are crucial for this thesis on knowledge production in forest management in Türkiye. Therefore, an institutional inquiry has been undertaken to trace the historical context of the association's activities as an NGO, focusing on its role in professional forestry initiatives and in raising awareness about forest-related“issues.”The study begins by examining the production, organization, and dissemination of forest management knowledge. It then explores how different actors perceive conservationist attitudes and how discourses on these issues are framed. Finally, it investigates the development of forestry science and its institutionalization in Türkiye. Next, the study examines the relationships between NGOs and official actors. Drawing on this historical and institutional background, the study explores how nature is represented in Türkiye's current official forest conservation policies and institutional practices. It also questions the scientific and ethical foundations of this forestry approach. The study primarily focuses on TOD's methods of producing and applying knowledge, particularly in relation to its forest conservation and management activities. The research is situated at the crossroads of science and technology studies and political and environmental anthropology. It uses a methodology that combines institutional archival analysis (including reports, research documents, statutes, and regulations) with institutional ethnography (involving semi-structured, open-ended interviews with relevant technocrats and scientific experts).