Profesyonel futbolcuların iş ilişkileri
Labour relations of professional footballers
  1. Tez No: 951593
  2. Yazar: EREN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 689
Özet
“Profesyonel Futbolcuların İş İlişkileri”başlıklı doktora tez çalışmamızda, futbol endüstrisinin temel aktörleri olan kulüp ve futbolcu arasındaki iş ilişkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Uygulamada birçok hukuki sorun ve belirsizlik barındıran bu konu, Türk hukuku literatüründe iş hukuku çerçevesinde oldukça sınırlı sayıda esere konu yapılmıştır. Futbolcuların İş Kanunu kapsamı dışında bırakılması,“lex sportiva”nın etkisi ve uyuşmazlıkların görüldüğü mercilere göre uygulanan hukukun farklılık göstermesi, bu durumun temel nedenlerindendir. Nitekim profesyonel futbolcuların iş ilişkileri, iş hukuku mevzuatının yanı sıra ulusal ve uluslararası futbol federasyonları tarafından belirlenen ve“lex sportiva”adı verilen spora özgü kurallar çerçevesinde şekillenmektedir. Ayrıca bir iş uyuşmazlığını çözüme kavuşturacak merciye göre uygulanacak hukuk da değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bu durumlar, profesyonel futbolcu ile kulüp arasındaki iş ilişkisini karmaşık ve problemli hale getirmektedir. Dört bölümden oluşan doktora tez çalışmamızda profesyonel futbolcu ile kulüp arasındaki iş ilişkisi, görüşme sürecinden sona ermesine kadar hukuki boyutlarıyla ele alınmıştır. Profesyonel futbolcuların iş ilişkilerine ilişkin Türk hukukundaki mevcut hukuki durum ve uygulamalar, uluslararası futbol federasyonlarının kuralları ve kararları ile karşılaştırmalı hukuk perspektifinde değerlendirilmiş, bu çerçevede tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Türk ve yabancı hukuk literatürü, özellikle Alman ve İsviçre öğretisi ile uluslararası uyuşmazlıkların çözümünde yetkili olan FIFA ve CAS kararlarından faydalanılmıştır. Böylece çalışmanın, Türk hukukunda profesyonel futbolcular ile kulüpler arasındaki iş ilişkisinin hukuki temellerini güçlendirmeye ve küresel normlarla uyumlu hale getirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, iş ilişkisinin genel özellikleri detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu bölümde kulüp ve futbolcu kavramlarının tanımları, profesyonel futbolcu ile kulüp arasındaki ilişkinin hukuki niteliğine dair farklı öğreti görüşleri, Türkiye Futbol Federasyonunun ilişki üzerindeki yetkisi, bu ilişkiye etki eden hukuki kaynaklar ve ilişkiden doğan uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmakla yetkili merciler gibi konular ayrıntılı şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, sözleşme görüşmeleri, sözleşmenin şekli ve süresi, deneme süreci, sağlık muayenesi şartları ve futbolcu transferi gibi iş ilişkisinin kurulmasına dair önemli hususlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tarafların yükümlülükleri ayrıntılı şekilde incelenmiş; özellikle futbolcunun iş görme, sadakat ve talimatlara uyma borçları ile işverenin ücret ödeme, eşit davranma ve işçiyi gözetme yükümlülükleri karşılaştırmalı hukuk ve uygulama örnekleri ışığında değerlendirilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde profesyonel futbolcu ile kulüp arasındaki iş ilişkisinin sona ermesi ele alınmıştır. Bu kapsamda, özellikle uygulamada en fazla uyuşmazlığa konu olan fesih ve feshin hukuki/sportif sonuçları ayrıntılı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation,“Labor Relations of Professional Footballers”, aims to examine the employment relationship between the club and the footballer, who are the main actors of the football industry. However, this subject, which has many legal issues and uncertainties in practice, has been the subject of a very few studies in the Turkish legal literature within the subject of labor law. The main reasons for this situation are that the Labor Law No. 4857 does not apply to football players, the effect of the lex sportiva and the law applied according to the authorities where the disputes are in force. As a matter of fact, the labor relations of professional football players are shaped within the framework of sports-specific rules called“lex sportiva”determined by national and international football federations in addition to the labor law legislation. In addition, the applicable law may also vary according to the authority that will resolve a labor dispute. All these situations make the labor relationship between the professional football player and the club complicated and problematic. This dissertation comprises four chapters, examines the labour relationship between professional football players and their clubs in detail, considering all legal aspects from the negotiation process to termination. The current legal situation and practices in Turkish law regarding the labor relations of professional football players are examined in the perspective of the rules and decisions of international football federations and comparative law, and solutions to the issues determined within this framework are provided. Turkish and comparative legal literature, especially the German and Swiss doctrine, as well as the decisions of FIFA and CAS, which are authorized in the settlement of international disputes, have been examined. Therefore, the dissertation aims to contribute to the strengthening of the legal foundations of the employment relationship between professional football players and clubs under Turkish law, and to harmonise Turkish law with global norms. In the first chapter of the dissertation, the general characteristics of the employment relationship between the professional football player and the club are evaluated in detail. In this part, the definitions of the club and footballer, different doctrinal views on the legal nature of the relationship between the professional footballer and the club, the authority of the Turkish Football Federation over the employment relationship, the legal sources affecting this employment relationship and the authorities in charge of solving the disputes arising from the employment relationship are examined. In the second chapter, important issues regarding the establishment of the employment relationship, such as contract negotiations, the form and duration of the contract, the trial period, the conditions of medical examination and the transfer of the football player, are discussed. In the third chapter, the obligations of the parties are examined in detail; in particular, the obligations of the footballer to perform work, loyalty and compliance with instructions, and the employer's obligations to pay wages, to act equally and to observe the employee are evaluated in the light of comparative law and practical examples. Finally, in the fourth chapter, the termination of the employment relationship between the professional football player and the club is discussed. In this context, the termination and the legal/sporting consequences of the termination, which are subject to the most disputes in practice, are examined.