Otantik sosyal marka aktivizminin tüketici temelli kurumsal itibar üzerindeki etkisinin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Examining the impact of authentic social brand activism on consumer-based corporate reputation: A mixed methods study
  1. Tez No: 951592
  2. Yazar: ÜMİT ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİMECE KARADOĞAN DORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Dünyanın dinamik yapıda olmasından kaynaklı olarak çeşitli toplumsal sorunlar günden güne artmaktadır. Toplumun yaşamanı etkileyen sorunların çözümü için tüm paydaşların iş birliği yapması gerekmektedir. Toplumun her bir ögesinin bilinç düzeyinin yükselmesiyle birlikte toplumsal sorunlara yönelik farkındalık düzeyi de artmıştır. Bu durum hükümetlerin, sivil toplum kuruluşlarının, markaların ve hatta her bir tüketicinin kolektif bir bilinçle toplumsal sorunlara yönelik aksiyon alması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Toplumsal sorunların çözüme yönelik yapılan davranışları tanımlayan aktivizmin markalar tarafından sergilenmesi olarak açıklanan marka aktivizmi terimi literatüre yeni kazandırılmış bir kavramdır. Kurumsal sosyal sorumluluğun ötesi ve pazarlamanın geleceği olarak lanse edilen otantik sosyal marka aktivizminin kurumların tüketici temelli itibarları üzerinde nasıl etkiye sahip olduğu merak konusudur. Buradan yola çıkarak çalışmanın amacı, otantik sosyal marka aktivizminin tüketici temelli kurumsal itibar üzerindeki etkisini saptamaktır. Araştırmanın amacına ulaşmak için yeni bir terim olan marka aktivizmi stratejisini kullanan markaların ve paylaşımların belirlenmesi gerekmektedir. Karma yöntem çerçevesinde Türkiye'de faaliyet yürüten marka ve sosyal medya paylaşımlarını belirlemek için içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizi sonucunda belirlenen markalar ve sosyal medya paylaşımları üzerinden sosyal aktivizmin otantik olup olmadığı incelenmiştir. Saptanan otantik sosyal marka aktivizmine dair paylaşımlar baz alınarak markaların takipçileri arasında bir anket gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda otantik sosyal marka aktivizminin tüketici temelli kurumsal itibar üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bir başka ifadeyle sosyal konularda aktivist duruş sergileyen markaların sosyal medya paylaşımlarının kurumların tüketici temelli itibarlarını yükselttiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the dynamic structure of the world, various social problems are increasing day by day. All stakeholders need to cooperate to solve the problems that affect society's life. As every element of society's consciousness level has increased, the awareness of social problems has also increased. All stakeholders need to cooperate to solve the problems that affect society's life. This situation reveals the need for governments, non-governmental organizations, brands and even each consumer to take action against social problems with a collective consciousness. The term brand activism, which is explained as activism displayed by brands that define behaviours aimed at solving social problems, is a new concept introduced to the literature. It is a matter of curiosity what impact authentic social brand activism, which is touted as beyond corporate social responsibility and the future of marketing, has on the consumer-based reputations of corporations. Based on this, the study aims to determine the impact of authentic social brand activism on consumer-based corporate reputation. To achieve the purpose of the research, it is necessary to identify the brands and posts that use the new term brand activism strategy. Within the framework of mixed methods, content analysis was conducted to determine the brands and social media posts operating in Turkey. As a result of the content analysis, it was examined whether social activism was authentic or not through the brands and social media posts determined. A survey was conducted among followers of the brands based on the posts regarding authentic social brand activism that were identified. As a result of the research, it was determined that authentic social brand activism has a positive impact on consumer-based corporate reputation. In other words, it has been concluded that the social media posts of brands that take an activist stance on social issues increase the consumer-based reputation of the institutions.