Nâfî kıraati Verş rivayetinde Ezrak ve Asbehânî tarikleri arasındaki farklılıklar
A comparative study of the Ezrak and Asbahânî paths in the Warsh transmission of Nafi's qira'a
  1. Tez No: 951599
  2. Yazar: İSMAİL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde öncelikle kıraat ilminin tarihi serencamı, kıraat, rivayet, tarikler ve arasındaki farklılıklar üzerine çalışıldı. Daha sonra on kıraat imamının ilki olan İmam Nâfi', ravileri ve Verş'in tarikleri olan Ezrak ve Asbehânî'nin hayatları, hocaları ve talebeleri ile ilgili bilgiler verildi. Son olarak Nâfi' kıraatinin ikinci ravisi Verş'in tarikleri olan Ezrak ve Asbehânî'nin usul açısından farklılıkları ve ferşu'l hurûf açısından farklı okuyuşları açıklandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the historical development of the science of recitation, recitation, narration, tariq and the differences between them were studied. Then, information about the lives, teachers and students of Imam Nafi, the first of the ten recitation imams, his narrator Warsh and his tariqs Ezraq and Asbahani. Finally, the differences in terms of usul and the different readings in terms of farsh al-huruf of Ezraq and Asbahani, the tariqs of Warsh, the second narrator of Nafi's recitation, were explained.