Fikir geliştirme sürecinde yapay zekanın kullanımı: Mobilya tasarımı dersi örneği
Usage of artificial intelligence in the idea development process: The case of furniture design course
  1. Tez No: 951598
  2. Yazar: FURKAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SAYIL ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, yapay zeka destekli araçların iç mimarlık eğitiminde konsept tasarım sürecine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul Gedik Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde yürütülen bir mobilya tasarımı dersi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin yapay zeka araçlarını fikir üretimi, görselleştirme ve alternatif senaryo geliştirme gibi süreçlerde nasıl kullandıkları değerlendirilmiştir. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama yöntemleri bir arada kullanılmış; öğrenci anketleri, süreç gözlemleri ve proje çıktıları analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin yapay zekayı yalnızca teknik bir üretim aracı olarak değil, aynı zamanda yaratıcı süreci yönlendiren destekleyici bir partner olarak gördüklerini ortaya koymaktadır. Yapay zeka araçları sayesinde öğrencilerin kavramsal düşünme, görselleştirme ve eleştirel değerlendirme becerilerinde artış gözlemlenmiştir. Ayrıca bu araçların, öğrenci motivasyonunu artırdığı ve tasarım sürecine daha fazla alternatiflik kattığı belirlenmiştir. Çalışma, yapay zeka teknolojilerinin iç mimarlık eğitimine entegrasyonunun pedagojik açıdan nasıl daha verimli hale getirilebileceğine dair öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of artificial intelligence (AI)-assisted tools on the conceptual design process in interior architecture education. The research was conducted within the scope of a furniture design lecture offered in the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Istanbul Gedik University. It evaluates how students utilized and used AI tools during design processes such as idea generation, visualization, and the development of alternative scenarios. Both quantitative and qualitative data collection methods were employed, including student surveys, process observations, and project evaluations. The findings reveal that students perceived AI not merely as a technical production tool, students are also as a supportive partner guiding the creative process. With the help of AI tools, improvements were observed in students' conceptual thinking, visualization skills, and critical evaluation abilities. Additionaly, it was determined that AI tools contributed to increased student motivation and enabled greater design diversity throughout the process. The study offers suggestions on how the integration of AI technologies into interior architecture education can be made more effective from a pedagogical perspective.