ICSID tahkiminde hakem kararlarının iptali
Annulment of ICSID awards
  1. Tez No: 951605
  2. Yazar: BURCU OSMANOĞLU BAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
1965 tarihli Devletler ve Diğer Devletlerin Vatandaşları Arasındaki Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesi Hakkında Konvansiyon (Konvansiyon) uyarınca Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi (Merkez) bünyesinde yürütülen ICSID tahkiminde hakem kararlarının iptalinin incelendiği bu çalışmada ICSID tahkiminin daha adil, etkin ve öngörülebilir bir şekilde işlemesini sağlamak için iptal sebepleri ve genel olarak iptal prosedüründe ICSID tahkiminin geleceğine fayda sağlayacak değişikliklerin yapılmasının mümkün olup olmadığını sorusuna cevap bulunması amaçlanmıştır. Bu kapsamda bir yandan Konvansiyonun yazımı esnasında iptal sebepleri üzerinde yapılan tartışmalar, Konvansiyon ve ICSID Tahkim Kurallarındaki ilgili düzenlemeler dikkate alınarak iptal sebeplerinin uygulamada nasıl geliştiği yayınlanmış iptal kararları çerçevesinde araştırılmış, diğer yandan başvurunun yapılmasından iptal kararı verilmesine kadar geçen sürede iptal prosedürü irdelenmiştir. Yayınlanan iptal davaları incelendiğinde Konvansiyonun 52(1). maddesinde yer alan beş iptal sebebinden iki iptal sebebinin neredeyse hiç ileri sürülmediği, iptal sebeplerinin yazım şekli sebebiyle uygulama alanlarının birbirinden net bir şekilde ayrılamadığı, iptal sebeplerinin yeterli açıklıkta kaleme alınmaması sebebiyle uygulamanın ad hoc Komitelerin iptal davalarında değişen yorumlarıyla belirlendiği, bu suretle ICSID tahkiminin etkinliği, öngörülebilirliği ve tutarlılığının zarar gördüğü ve uzun vadede bu olumsuzlukların Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezinin meşruiyetine gölge düşüreceği düşünülmektedir. İptal prosedürüne ilişkin ise başvurunun yapılmasını takiben ICSID İdari Konseyi Başkanı (Başkan) tarafından hem ad hoc Komite üyelerinin atanması hem de bu atamalara taraflarca yapılacak itirazlar konusunda karar verme konusundaki tek ve sınırsız yetkinin Başkana verilmesi, ayrıca Başkan tarafından yapılan atamalarda Komite üyelerinin Hakemler Paneli arasından seçilmesi sebebiyle atanan hakemlerin birçoğunun eşzamanlı olarak ve benzer davalarda taraf vekili, hakem heyeti üyesi, uzman bilirkişi veya başka ad hoc Komitelerde hakem olarak görev yapması, bu suretle olası çıkar çatışmalarının hakemlerin iptal kararlarını etkilemesi kaçınılmazdır. Çalışmamızda gerek iptal sebepleri gerek iptal prosedürünün nasıl daha iyi hale getirilebileceği konusunda önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the annulment of International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) arbitral awards in ICSID Arbitration, seeks to address the question of whether modifications can be made to the grounds for annulment and the annulment procedure in general that would enhance the future of ICSID Arbitration, thereby ensuring that ICSID Arbitration operates in a more fair, efficient, and predictable manner. In this context, the development of grounds for annulment has been examined in practice within the framework of published annulment decisions. This has entailed an examination of the relevant regulations set out in the Convention and ICSID Arbitration Rules, as well as the drafting history. Upon examination of published annulment cases, it becomes evident that two of the five grounds for annulment outlined in Article 52(1) are rarely invoked. The delineation between the grounds for annulment and their respective areas of application is not always discernible, largely due to the manner in which the grounds for annulment are phrased. The application is contingent upon the evolving interpretations of the ad hoc Committees in the annulment cases as a result of the lack of sufficient clarity in the grounds. This ultimately undermines the effectiveness, predictability, and consistency of ICSID Arbitration, which in turn is thought to jeopardise the legitimacy of the Centre. With regard to the annulment procedure, following the filing of the application, the President of the ICSID Administrative Council is vested with the sole and unlimited authority to appoint the members of the ad hoc Committee and to decide on the objections to be made by the parties to these appointments. Furthermore, as the members of the Committee are selected from the Panel of Arbitrators, a considerable number of the appointed arbitrators serve concurrently in analogous cases as party counsel, arbitral tribunal members, expert witnesses, or arbitrators in other ad hoc Committees. Therefore, it is inevitable that potential conflicts of interest may impact the arbitrators' decisions regarding annulment. In the present study, we have suggested potential amendments to enhance the grounds for annulment and the annulment procedure.