Türk folklor çalışmalarının doğuşunun arka planı
Background of the birth of Turkish folklore studies
  1. Tez No: 951610
  2. Yazar: NİSANUR ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Türk folklor çalışmalarının doğuşunu ve gelişimini şekillendiren tarihsel, siyasi ve entelektüel arka planı incelemektedir. Özellikle XIX. yüzyılın ortalarından XX. yüzyılın başlarına kadar olan dönemde, Osmanlı İmparatorluğu'nun yaşadığı siyasi dönüşümler, Batılılaşma süreci ve milliyetçilik hareketlerinin, folklor çalışmalarının ortaya çıkışı üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Çalışmada, Batı'daki milliyetçilik hareketleri ve romantizm akımının, Avrupa'da folklor araştırmalarını nasıl şekillendirdiği incelenmiş, bu gelişmelerin Osmanlı aydınları üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Tanzimat ve Meşrutiyet dönemlerinde Şinasi, Ahmet Vefik Paşa, Ziya Gökalp gibi aydınların, milli kimlik inşasında folklorun rolünü nasıl vurguladıkları ve folklor çalışmalarına nasıl yön verdikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, Osmanlı'nın son dönemlerinde kurumsallaşmaya başlayan folklor araştırmaları ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında bu çalışmaların nasıl sistematik hale getirildiği açıklanmıştır. Bu bağlamda, araştırma tarihsel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiş; döneme ait yazılı kaynaklar, akademik literatür ve folklor çalışmalarına dair temel eserler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan süreçte folklor çalışmalarının, milli kimlik inşasıyla doğrudan ilişkili olarak gelişen akademik bir disiplin olarak şekillendiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical, political, and intellectual background of the emergence and development of Turkish folklore studies. It focuses on the period from the mid-19th to the early 20th century, analyzing the political transformations of the Ottoman Empire, the Westernization process, and the impact of nationalism on the emergence of folklore studies. The study explores how the rise of nationalism and the Romantic movement in Europe influenced folklore research and how these developments shaped the intellectual discourse of Ottoman scholars. Key figures such as Şinasi, Ahmet Vefik Paşa, and Ziya Gökalp are analyzed for their contributions to the understanding of folklore as a means of national identity construction. Furthermore, the institutionalization of folklore studies in the late Ottoman period and their systematic expansion in the early Republican era are discussed. This research employs a historical methodology, utilizing written sources from the period, academic literature, and key works in folklore studies. The findings indicate that the development of Turkish folklore studies was closely linked to national identity construction and that it evolved into an academic discipline influenced by Western approaches.