Kültür boyutlarının ve iletişimin kırsal turizm algısına ve kırsal turizm desteğine etkisi: Eskişehir örneği
The effect of cultural dimensions and communication on rural tourism perception and rural tourism support: The example of Eskişehir
  1. Tez No: 951614
  2. Yazar: CEMİLE ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Küreselleşme ve toplumsal dönüşüm nedeniyle bireylerin doğal yaşamı deneyimleme istekleri kırsal turizme olan talebi arttırmaktadır. Kırsal turizm, turist taleplerine karşılık verebilmek için yöre halkını da dahil ederek sosyal, ekonomik ve çevresel kalkınmayı sağlayan bir turizm türü olarak tanımlanmaktadır. Ancak yörelerde kırsal turizm faaliyetlerinin gelişmesi sadece fiziksel dönüşümle sınırlı olmamakta aynı zamanda yöre halkının turizm algılarına, destek düzeylerine, iletişimlerine ve kültürel değerlerine de bağlı olmaktadır. Bu nedenle bu araştırmada, kırsal turizm algısı ve kırsal turizm desteği üzerinde kültür boyutları ile iletişimin etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesi sosyal değişim teorisi ve paydaş teorisi doğrultusunda şekillendirilmiştir. Araştırma, nicel yöntem yaklaşımıyla yürütülmüştür. Veriler kolayda örnekleme yöntemi (n=471) kullanılarak Eskişehir iline bağlı ilçelerde (Sivrihisar, İnönü, Han, Çifteler ve Mahmudiye) anketler yoluyla elde edilmiştir. Toplanan veriler SmartPLS 4.0 programı kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) ile analiz edilmiştir. Ölçüm modeli kapsamında geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış, daha sonra ise yapısal model üzerinden hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, kültürel boyutlar ve iletişimin kırsal turizm algısı ve desteği üzerinde anlamlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonuçları, kırsal turizm politikalarının geliştirilmesinde kültürel duyarlılık ve iletişim stratejilerinin önemini vurgulamakta; yerel paydaşların katılımının artırılması ve sürdürülebilir turizm uygulamalarının yaygınlaştırılması için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to globalization and social transformation, individuals' desire to experience natural life increases the demand for rural tourism. Rural tourism is defined as a type of tourism that provides social, economic and environmental development by including local people in order to meet tourist demands. However, the development of rural tourism activities in regions is not limited to physical transformation, but also depends on the tourism perceptions, support levels, communication and cultural values of the local people. Therefore, this study aims to examine the effects of cultural dimensions and communication on rural tourism perception and rural tourism support. The theoretical framework of the study was shaped in line with social change theory and stakeholder theory. The research was conducted with a quantitative method approach. Data were obtained through surveys in the districts of Eskişehir province (Sivrihisar, İnönü, Han, Çifteler and Mahmudiye) using the convenience sampling method (n=471). The collected data were analyzed with structural equation modeling (PLS-SEM) using the SmartPLS 4.0 program. Validity and reliability analyses were conducted within the scope of the measurement model, and then hypothesis tests were conducted on the structural model. The findings revealed that cultural dimensions and communication have significant effects on rural tourism perception and support. The study results emphasize the importance of cultural sensitivity and communication strategies in the development of rural tourism policies; and offer suggestions for increasing the participation of local stakeholders and disseminating sustainable tourism practices.