İletişimci yaklaşımın yabancı dil eğitim programlarındaki yeri
  1. Tez No: 21120
  2. Yazar: YUSUF BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırma, İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye'deki yabancı dil eğitim programlarındaki amaçlar ölçme-değer lend i rme ve belgelendirme boyutlarının mevcut durumlarının incelenmesini ve söz konusu boyutlara ilişkin Türkiye'deki yabancı dil öğretmenlerinin yaptığı önerileri içermektedir. Araştırmanın verileri, Ankara'daki İngiliz, Fransız ve Alman Kültür Ataşeliklerinin doldurduğu bilgi formu ve yabancı dil öğretmenlerine uygulanan anket ile gerekli literatür taranarak elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini Ankara ili Ortaokul ve lise lerde görev yapan İngilizce, Fransızca ve Almanca öğret menleri oluşturmuştur. örneklem olarak, Ankara Anakent merkezinden bir, gecekondu yörelerinden bir, ilçelerden bir ve kırsal kesimden bir olmak üzere toplam dört ortaöğretim kurumunda görev yapan yabancı dil öğretmenle rinden seçkisiz (random) yolla seçilen 20 İngilizce, 2D Fransızca ve 20 Almanca öğretmeni olmak üzere toplam 60 yabancı dil öğretmeni alınmıştır. Uygulanan anketlerle toplanan bilgilerin frekans ve yüzde dağılımları hesaplanarak sonuca gidilmiştir. Uygulanan anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların kişilikleri ile ilgili üç soru bulunmaktadır. İkinci bölüm“mevcut durum”başlığı altında amaçlara ilişkin yedi, ölçme-değer lend irmeye ilişkin iki ve belgelendirmeye ilişkin bir soru içermektedir. İkinci bölüm“önerilen durum”başlığı altında amaçlar, ölçme- değer lend i rme ve belgelendirme boyutlarında toplam on sorudan oluşmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenerek11 sunulmuştur. 1. Türkiye'deki yabancı dil öğretmenlerinin bir kısmı öğretmen yetiştirmeyen yüksekokullardan mezun olmuştur. 2. İngiltere, Fransa ve Almanya'da iletişimci yaklaşım benimsenmiştir. 3. İletişimci yaklaşımın Türkiye Devlet liselerinde yeterli düzeyde uygulanmadığı saptanmıştır. 4. Avrupa ülkelerinde yabancı dil eğitim programları nın genel ve özel amaçları yetkili kişilerden kurulu komisyonlar tarafından saptanmışken, Türkiye'deki yabancı dil eğitim programlarının genel ve özel amaçları bel irlenmemişt ir. 5- Türkiye'de yabancı dil eğitim programlarının mev cut amaçları işlevsel yabancı dil öğretimini zorunlu kılacak şekilde düzenlenmemiştir. Ancak, 1992 yılında yayınlanan İngilizce Ortaokul programı müstesnadır. 6. Araştırmada durumları incelenen İngiltere, Fransa ve Almanya'da biçimlendirici ve düzey belirleyici sınav çeşitleri uygulanmaktadır. 1992 yılında yayınlanan İngilizce Ortaokul programını geliştiren uzmanlar tarafın dan önerilmekle birlikte Milli Eğitim Bakanl ığı ' nca öne ri lmemesine rağmen yabancı dil öğretmenleri biçimlendirici ve düzey belirleyici sınavlara başvurmakta ve biçimlendi rici, düzey belirleyici ve birleştirici değerlendirmeyi önermektedirler. 7. İngiltere'de öğrencilere, okudukları yabancı dil seviyesini belirten yabancı dil seviye belgesi verilmektedir. Avrupa Konseyi, Avrupa çapında geçerli olması düşünülen yabancı dil seviye belgesi uygulamasına geçiş için üye ülkelerle hazırlık çalışmaları yürütmektedir. 8. Türkiye'de de hem ulusal hem uluslararası geçerliğe sahip olacak bir yabancı dil seviye belgesi verilmesi konusunda yabancı dil öğretmenleri olumlu görüş bel irtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research aims to present the characteristics of aims, the evaluation forms and the certification of for eign language teaching programs used nowadays in England, France, Germany and Turkey and determine the offers from the foreign language teachers about the three dimensions of the programs applied within Turkey. A questionnaire and a survey have been prepared to collect data based on the research. The questionnaire helped to obtain information about the applications in England, France and Germany. The survey was made amongst sixty teachers of foreign languages who were employed at four secondary schools in Ankara. The schools were chosen by random method concerning the population of the study. The results of the survey have been gathered by cal culating the frequency and percentage of the data col lected at the and of the survey. The results of the re search are mentioned below 'brief ly: 1. The majority of the teachers of foreign languages are the graduates of higher education institutions which are not designed to train teachers. 2. Although, it was suggested by the teachers, the communicative approach is not applied sat i sf ackori ly in Turkey. 3. General and spesific aims of the foreign language teaching programs are not mentioned by concrete terms. Aims are embigious and applicable for Turkey in general meaning. As a result, aims do not require a functional content {except the secondary school English language program developped in 1992).IV 4. Teachers pay more attention to the evaluation of language ability more than the aptitude to communication. 5. Although, it is not obligatory officially the for mative and summative evaluation is prefered and suggested by the majority of teachers. 6. The teachers suggest that a number of students who reach the aims deserves a certificate declares the level of their foreign language knowledge.