Over torsiyon detorsiyonunda selenyum ve çinko kullanımının over rezervi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of selenium and zinc use on ovarian reserve in ovarian torsion detorsion
  1. Tez No: 951628
  2. Yazar: YUNUS ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SAPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Over torsiyon/detorsiyonunda olan ratlarda selenyum ve çinko kullanımının over rezervine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 19 haziran 2025 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Hayvan Deneyleri Kliniğinde 28 adet gebe olmayan, 12 haftalık Wistar Albino türü yetişkin dişi sıçan kullanılmıştır. Çalışma 4 grup olarak planlanmıştır.1.grup (n:7) sadece batın açılıp kapatılmıştır. 2. grup (n: 7) overler torsiyone (60 dakika)-detorsiyone (60 dakika) edilmiştir. 3. (n:7) ve 4. (n:7) Gruplarda ise 2. gruptan farklı olarak detorsiyondan 15 dakika önce sırasıyla selenyum ve çinko verilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 22.0 kullanılarak yapılmıştır. Tüm grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of selenium and zinc use on ovarian reserve in rats with ovarian torsion/detorsion. Materials and Methods: In our study, 28 non-pregnant, 12-week-old adult female Wistar Albino rats were used in Kırşehir Ahi Evran Animal Experiments Clinic on June 19, 2025. The study was planned as 4 groups. 1.group (n:7)only the abdomen was opened and closed. Group 2 (n:7) ovaries were torsioned (60 minutes)-detorsioned (60 minutes). 3. In the (n:7) and 4th (n:7) groups, selenium and zinc were given 15 minutes before the detorsion, respectively, unlike the 2nd group. Statistical analyses of the obtained data were performed using SPSS 22.0. Kruskal Wallis analysis of variance was used to compare all groups.