Atmosfer unsurları, algılanan değer, memnuniyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişki: Coffee shop örneği
The relationship between atmosphere elements, perceived value, satisfaction and behavioral intention: The case of coffee shop
- Tez No: 951638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, coffee shop atmosfer unsurları ile algılanan değer, memnuniyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Muğla, İstanbul ve Eskişehir illerinde bulunan coffee shoplar ve bu işletmeleri ziyaret eden müşteriler oluşturmaktadır. Örneklemi ise bu illerdeki farklı coffee shopları ziyaret eden müşterilerden çalışmaya katılmayı gönüllü kabul eden 407 müşteri oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde mutlak ve yüzde değer, faktör analizi, basit ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların büyük çoğunluğunun 18-34 yaş aralığında ve önlisans/lisans düzeyinde eğitime sahip oldukları görülmektedir. Çalışmada kullanılan atmosfer ölçeği“düzen, estetik, aydınlatma, personel, teknoloji”olmak üzere beş boyut altında toplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between coffee shop atmosphere elements, perceived value, satisfaction, and behavioral intention. The research population comprises coffee shops located in Muğla, Istanbul, and Eskişehir, as well as the customers who visit these establishments. The sample consists of 407 customers who voluntarily agreed to participate in the study and visited different coffee shops in these cities. In the analysis of the collected data, descriptive statistics such as absolute and percentage values, factor analysis, simple and multiple regression analyses were applied. According to findings, the majority of participants were between the ages of 18-34 and had an associate or bachelor's degree. The atmosphere scale is categorized under five dimensions: layout, aesthetics, lighting, staff, and technology.