Hematolojik malignitelerde sekonder kanserlerin değerlendirilmesi
Evaluation of secondary cancers in hematologic malignancies
- Tez No: 951639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFCAN ALADAĞ KARAKULAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, hematolojik malignitesi olan hastalarda başka malignitelerin sıklığını, ilişkili risk faktörlerini ve sağkalım üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hacettepe Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı'nda 2003–2023 yılları arasında takip edilen multipl myelom (MM), kronik lenfositik lösemi (KLL), saçlı hücreli lösemi (SHL) tanılı 985 hastanın retrospektif verileri incelenmiştir. Klinik-demografik özellikler, tedaviler, sağkalımlar ve sekonder primer malignite (SPM) gelişimi değerlendirilmiştir.. MM tanısından önce başka bir malignitesi olan hastaların sağ kalımları daha düşük bulunmştur. Serum M proteini sağkalım ile ilişkili bulunmuş, IgG olan hastaların sağkalımı daha uzun izlenmiştir (p=0.043). Tek değişkenli analizlerde lenalidomid ve daratumumab tedavilerinin SPM gelişimiyle olası ilişkisi saptanmış, çok değişkenli analizde daratumumab kullanımıyla anlamlı bir risk artışı saptanmıştır (OR: 4,40; p=0,026). KLL hastalarında SPM gelişimi sağkalımı anlamlı düzeyde azaltmıştır(10 yıllık sağkalım oranları %77 ve %60,6; p < 0,001). Tanı anındaki RAI evresi, hem sağkalım hem de SPM gelişimi açısından bağımsız bir risk faktörü olarak saptanmıştır(p< 0.05). Fludarabin tedavisi SPM gelişimiyle anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuş (OR: 3,54; p=0,021), klorambusil tedavisi anlamlılık sınır düzeyinde kalmıştır (OR: 1,97, p = 0.05). KLL için 10 yıllık kümülatif SPM insidansı %23,6, standardize insidans hızı (SIR) değeri 2,48 olarak hesaplanmıştır. SHL hastalarında 5 ve 10 yıllık sağkalım %91'dir. SPM varlığı sağkalımı istatistiksel olarak etkilememiştir. En sık ölüm nedeni enfeksiyonlardır. SIR değeri 1,52 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak MM hastalarında görece yüksek mortalite oranları SPM gelişimini gözlemlemeyi engellemektedir. KLL hastalarında SPM gelişimi tedavi rejimleri ve hastalık evresi gibi faktörlerle ilişkilidir. SHL hastalarında SPM gelişimi genel topluma göre daha sık izlenmiştir. Bu bulgular, uzun dönem takiplerin önemini ve hastaya özgü kanser tarama stratejilerinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the frequency, risk factors, and survival impact of secondary primary malignancies (SPMs) in hematologic malignancies. Retrospective data from 985 patients diagnosed with multiple myeloma (MM), chronic lymphocytic leukemia (CLL), and hairy cell leukemia (HCL), who were followed between 2003 and 2023 at the Hacettepe University Department of Hematology, were analyzed. Clinical and demographic characteristics, treatments, survival outcomes, and secondary primary malignancy development were assessed. Patients with a prior malignancy before MM diagnosis had reduced survival. Serum M-protein type was associated with survival, ; patients with the IgG subtype had longer survival (p = 0.043). In univariate analyses, lenalidomide and daratumumab treatments were found to be potentially associated with SPM development, and in multivariate analysis, daratumumab use was associated with increased risk (OR: 4.40; p = 0.026). In CLL, SPM development significantly reduced survival (10-year survival: 77% vs. 60.6%; p < 0.001). RAI stage at diagnosis was an independent risk factor for both survival and SPMs (p < 0.05). Fludarabine was significantly associated with SPMs (OR: 3.54; p = 0.021) while chlorambucil showed borderline significance (OR: 1.97; p = 0.05). The 10-year cumulative SPM incidence in CLL was 23.6%, with a standardized incidence ratio (SIR) of 2.48. In HCL patients, both 5- and 10-year survival rates were 91%, and the presence of SPM did not statistically affect survival. The most common cause of death was infection. The SIR for HCL patients was found to be 1.52.In conclusion, the relatively high mortality in MM patients may limit the observation of SPM development. In CLL, SPM development is associated with factors such as treatment regimens and disease stage. Among HCL patients, SPMs were observed more frequently than in the general population. These findings underscore the importance of long-term follow-up and the need for individualized cancer screening strategies.