Dekoratif süsleme unsuru olarak kullanılan hayvan figürleri üzerine resimsel yorumlamalar
Pictorial interpretations on animal figures used as decorative ornament elements
- Tez No: 951683
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Resim sanatında sembolik ve biçimsel bir öğe olarak önemli bir yere sahip olan hayvan figürlerinin, dekoratif süsleme unsuru olarak tarihsel süreç içerisinde nasıl meydana geldiği ve hangi faktörlerden etkilendiği bu araştırmanın konusudur. İnsanda içgüdüsel olarak var olan süsleme isteği, estetik kaygı güden yaratıcı zihinlerde hayvan figürlerinin dekoratif süsleme unsuru olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu süslemeler tarih boyunca farklı dönemler ve kültürlerde mimari, heykeltıraş, halı kilim motifleri, seramik ve çiniler, gündelik kullanılan eşyaları vb. alanlarda sembolik hayvan tasvirleri olarak karşımıza çıkmış, bu eserler tarihsel süreç içerisinde uğradığı değişiklikler, etkilendiği faktörler ile birlikte ele alınmıştır. Literatürde bulunan araştırmaların ışığında dekoratif hayvan süslemelerinin hangi etkenler ve etkileşimler sonrası değişime uğradığı sorusunun cevabına ulaşılması hedeflenmektedir. Sanatsal çalışma olarak çağlar boyunca modernize veya stilize edilen hayvan figürleri dekoratif süsleme unsuru olarak kullanılmıştır. Tarihsel süreçte hayvan figürlerinin dini inanışlardaki farklılıklar ile birlikte, farklı coğrafyalarda, farklı şekillerde anlamlandırılıp, stilize edilip evrensel değerlere nasıl ulaştığı göz önünde bulundurularak resimsel olarak yorumlanmasının günümüz sanat anlayışı içerisindeki yeri ve öneminin ortaya çıkarılması bu tezin temel amacıdır. Sembolik anlatımın önemli öğesi olan dekoratif hayvan figürlerinin resim sanatında hangi anlamlarda kullanıldığı bu araştırmanın problem durumunu oluşturmuştur. Bu tez 4 bölümden oluşmakta olup birinci bölümde tezin problem durumu, kapsamı, önemi, amacı, yöntemi ve sınırlılıkları açıklanmış, ikinci bölümde hayvan figürlerinin sanatsal üretiler içindeki yeri, üçüncü bölümde araştırmacının yapmış olduğu çalışmaların oluşumunu belirleyen düşünsel ve duygusal alt yapı, tez kapsamında oluşturulan resim uygulamaları ve çözümlemelerine yer verilmiştir. Tez kapsamında 10 adet tuval üzerine yağlı boya çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on how animal figures, which hold a significant place as symbolic and formal elements in the art of painting, have emerged as decorative motifs throughout history and the factors that have influenced their development. The instinctive human desire for ornamentation has led creative minds, driven by aesthetic concerns, to use animal figures as decorative elements. These embellishments have appeared as symbolic animal depictions in various fields throughout different historical periods and cultures, including architecture, sculpture, carpet and rug motifs, ceramics and tiles, and everyday objects. These works are examined in terms of the changes they underwent over time and the factors that influenced them. In light of the existing literature, the research aims to answer the question of which factors and interactions caused decorative animal motifs to evolve. As artistic expressions, animal figures have been modernized or stylized and used as decorative elements throughout the ages. Taking into consideration the religious differences, geographical variations, and symbolic interpretations over time, this thesis aims to reveal the place and importance of animal figures in contemporary art by analyzing how they achieved universal significance through stylization and reinterpretation. The core issue of this research is to explore the meanings attributed to decorative animal figures, which are key elements of symbolic expression, in the art of painting. This thesis consists of four chapters. The first chapter explains the problem statement, scope, significance, aim, method, and limitations of the study. The second chapter discusses the role of animal figures in artistic productions. The third chapter explores the intellectual and emotional foundations that shaped the author's work, and includes painting practices and analyses conducted within the scope of the thesis. A total of ten oil paintings on canvas have been created as part of the thesis work.