Erken okuryazarlık eğitiminin 5-6 yaş çocuklarında yürütücü işlev becerilerine etkisi
The effect of early literacy education on executive function skills in 5-6 year old children
  1. Tez No: 951682
  2. Yazar: ŞULE ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ZELYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken okuryazarlık eğitiminin 5-6 yaş çocuklarında yürütücü işlev becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; 20 eğitim grubu, 20 kontrol grubu olmak üzere 40 çocuktan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlevler Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen erken okuryazarlık eğitim programı, eğitim grubundaki çocuklara 6 hafta 24 oturum şeklinde uygulanmıştır. Ölçme araçları uygulama öncesinde ve sonrasında ön test-son test olarak uygulanmış olup ölçme araçlarından elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi, Kikare ve Shapiro-Wilk kullanılmıştır. Çalışmanın alt boyutlarında yapılan testlerin sonucunda okul öncesi dönem 5-6 yaş çocuklarında erken okuryazarlık eğitimi ile yürütücü işlev becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunurken; çocukların cinsiyeti, yaşı, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, okul öncesi eğitime devam etme süresi, anne-babaların öğrenim düzeyi, anne-babaların çalışma durumu ile yürütücü işlev becerileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of early literacy education on executive function skills in 5-6 year-old children. The research was designed as a quasi-experimental design, which is one of the quantitative research methods. The study group consists of 40 children, 20 in the education group and 20 in the control group.“Personal Information Form, Childhood Executive Functions Inventory”was used to collect data. The early literacy education program developed by the researcher was applied to the children in the education group in 24 sessions for 6 weeks. The measurement tools were applied as pre-test and post-test before and after the application and the data obtained from the measurement tools were analyzed using a statistical package program. Independent samples t-test, Mann Whitney U test, Wilcoxon test, Chi-square and Shapiro-Wilk were used in the analysis of the data. As a result of the tests performed in the sub-dimensions of the study, a significant relationship was found between early literacy education and executive function skills in pre-school children aged 5-6; It was determined that there was no significant relationship between the children's gender, age, number of siblings, the number of children, duration of attending preschool education, the education level of the parents, the employment status of the parents and executive function skills.