Psikolojik tefsîrde dilbilimsel ve edebî yönler -Abdurrahman Kasapoğlu örneği
Linguistic and literary aspects in psychological commentary -The example of Abdurrahman Kasapoğlu
  1. Tez No: 951684
  2. Yazar: AYŞEGÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bütün tefsîr yaklaşımlarında dilbilimsel ve edebî çözümlemeler az ya da çok yorumlamalarda kullanılmıştır. Zira Kur'an her şeyden önce edebî bir metindir. Son dönemlerde gelişim gösteren psikolojik tefsîr yaklaşımı da âyetlerin anlamını çözümlemede dilsel ve edebî yöntemleri kullanmıştır. Psikolojik tefsîre yönelik hem metot geliştiren hem de uygulamalar ortaya koyan Abdurrahman Kasapoğlu, geliştirdiği yöntemler bünyesinde ve uygulamalı Kur'an psikolojisi araştırmalarında dilsel ve edebî yöntemleri kullanmıştır. Bu tezin amacı, psikolojik tefsîr çalışmalarında, Abdurrahman Kasapoğlu özelinde dilsel ve edebî yöntemlerin nasıl sistemleştirildiğini ve uygulandığını ortaya koymaktır. Bu tezde Abdurrahman Kasapoğlu'nun psikolojik tefsîri bağımsız bir tefsir ekolü olarak sistemleştirmeye çalıştığı eserleri esas alınacaktır. Yine Kasapoğlu'nun eserlerindeki Kur'an'da geçen psikoloji konularını incelediği uygulama bölümleri değerlendirilecektir. Böylece psikolojik tefsîrde dilbilimsel ve edebî yöntemlerin yeri, önemi ve işlevi gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
In all kind of Tafsir approaches, linguistic and literary analyses have been used in interpretations more or less since before everything, Quran is a literary scripture. Psychologic Tafsir developed in recent periods, uses linguistic and literary methods as well. Abdurrahman Kasapoğlu who has developed methods and applications regarding psychological Tafsir, has used linguistic and literary methods in practical Quran Psychological Research. The objective of this thesis is to account for how linguistic and literary methods are systematized and aplied in psychological Tafsir studies specific to Abdurrahman Kasapoğlu. This thesis will be based on Abdurrahman Kasapoğlu's works in which he tried to systematize psychological Tafsir as an independent Tafsir school. Application sections in Kasapoğlu's works will be evaluated. In this way, place and significance of linguistic and literay methods in psychological Tafsir will be demonstrated.