Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümü piyano derslerinde kullanılan yazılı kaynakların öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Investigation of written sources used in piano lessons in music departments of Fine Arts High Schools based on teachers' opinions
  1. Tez No: 951753
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, Türkiye genelindeki Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümlerinde yürütülen piyano derslerinde kullanılan yazılı kaynaklara ilişkin öğretmen görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda, ders kitapları dışında kullanılan yazılı materyallerin içeriği, pedagojik yeterliliği ve öğretim sürecine katkısı analiz edilmiştir. Öğretmenlerin materyal tercihlerini etkileyen faktörler ile bu kaynakların öğrencilerin teknik ve müzikal gelişimlerine sağladığı katkılar, araştırmanın temel odak noktalarından birini oluşturmaktadır. Araştırmanın önemini, piyano eğitiminde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi, materyal seçim sürecine dair öğretmen deneyimlerinin değerlendirilmesi ve müzik eğitimi niteliğinin artırılmasına yönelik öneriler geliştirilmesi oluşturmaktadır. Bu çerçevede, öğretim süreçlerinin daha esnek, öğrenci odaklı ve çeşitlendirilmiş materyallerle desteklenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Çalışmada, nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı yakınsayan paralel karma desen yöntemi benimsenmiştir. Nicel veriler 5'li Likert tipi ölçek ile, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiş; frekans, yüzde, ortalama ve betimsel analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye genelindeki 102 Güzel Sanatlar Lisesi'nden oluşurken, örneklemini SEGE (Sosyo-ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması) sınıflamasına göre belirlenen bölgelerde görev yapan kadrolu piyano öğretmenleri oluşturmaktadır. Nitel örneklem ise bu bölgelerden rastgele seçilen 10 öğretmen ile sınırlandırılmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin resmi piyano ders kitaplarını çoğunlukla ana kaynak olarak kullandıklarını; ancak bu kaynakların çoğu zaman yetersiz bulunduğunu göstermektedir. Öğretmenler, alternatif kaynakların öğrencilerin gelişimine katkı sağladığını belirtmiş, özellikle ileri düzey öğrencilerin bu kaynaklara daha fazla ilgi gösterdiğini ifade etmiştir. Sonuç olarak, materyal çeşitliliği ve esnek içerik kullanımı, piyano öğretiminde başarıyı artıran önemli unsurlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine music teachers' perspectives on the written materials used in piano instruction within the music departments of Fine Arts High Schools across Türkiye. Within this scope, the study analyzes the content, pedagogical adequacy, and instructional contribution of written materials used outside the officially prescribed textbooks. One of the central focuses of the research is to explore the factors influencing teachers' material preferences and the extent to which these resources support students' technical and musical development. The significance of the study lies in identifying the challenges encountered in piano education, evaluating teachers' experiences in the material selection process, and developing recommendations to enhance the overall quality of music education. In this context, the research emphasizes the necessity of supporting instructional processes with more flexible, student-centered, and diversified teaching materials. The study adopts a convergent parallel mixed-methods design, in which both quantitative and qualitative data collection techniques are employed. Quantitative data were gathered using a 5-point Likert-type scale, while qualitative data were collected through a semi-structured interview form. The collected data were analyzed using statistical software, employing frequency, percentage, mean, and descriptive analysis techniques. The research population consists of 102 Fine Arts High Schools across Türkiye, and the sample includes tenured piano teachers working in regions classified according to the SEGE (Socio-Economic Development Index) categories. The qualitative sample was limited to ten randomly selected teachers from these regions. Findings indicate that while teachers predominantly use official piano textbooks as primary sources, these materials are often considered insufficient. Teachers reported that supplementary materials significantly contribute to student development, especially for advanced-level students who tend to engage more actively with such resources. In conclusion, the diversity of materials and the use of flexible content are identified as key factors in enhancing the effectiveness of piano instruction.