Güzel Sanatlar Liselerinde keman dersi öğretim programında bulunan pozisyon kazanımlarına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' perspectives on the attainment of position-based learning outcomes in the violin curriculum of Fine Arts High Schools
  1. Tez No: 951754
  2. Yazar: PELİN CANPOLAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan keman öğretmenlerinin görüşlerine dayanarak, keman öğretim programında yer alan pozisyon kazanımlarının gerçekleşme düzeyini belirlemeyi ve öğretim programın uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin birlikte toplandığı karma yöntem ve yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Nicel veriler, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında görev yapan 104 keman öğretmenine uygulanan 5'li Likert tipi anket aracılığıyla toplanmış; veriler istatistik paket programı kullanılarak frekans, yüzde gibi betimsel istatistiklerle analiz edilmiştir. Nitel veriler ise, SEGE (Sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması araştırması) verilerine göre belirlenen bölgelerden seçilen 10 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen nitel veriler, betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın nicel bulguları, öğretmenlerin çoğunluğunun öğrencilerin pozisyon kazanımlarına kısmen ulaştığını düşündüğünü, mevcut programın uygulamada yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Nitel bulgular ise bu durumu detaylandırarak, kazanımlara ulaşmada bireysel farklılıklar, teknik yetersizlikler, motivasyon eksikliği ve sistemsel sınırlılıkların belirleyici olduğunu göstermiştir. Her iki veri türü birlikte değerlendirildiğinde, keman öğretiminin daha esnek, bireyselleştirilmiş ve destekleyici yapılarla güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, Güzel Sanatlar Liselerinde keman eğitiminin niteliğini artırmaya yönelik özgün ve uygulamaya dönük bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the extent to which position-related achievements outlined in the violin teaching curriculum are attained, and to evaluate the applicability of the curriculum, based on the views of violin teachers working in Fine Arts High Schools in Turkey. In the study, a mixed-methods approach was employed, in which quantitative and qualitative data were collected concurrently using a convergent parallel design. Quantitative data were collected through a 5-point Likert-type questionnaire administered to 104 violin teachers during the 2024–2025 academic year, and analyzed using descriptive statistics such as frequency and percentage via statistical software. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews with 10 teachers selected from regions identified by the Socio-Economic Development Ranking (SEGE), and analyzed using descriptive analysis techniques. The quantitative findings indicate that most teachers believe students partially achieve the position-related goals, and that the current program falls short in practice. The qualitative findings provide deeper insight into these results, highlighting individual differences, technical inadequacies, lack of motivation, and systemic limitations as key factors affecting achievement. When both data sets are evaluated together, the study concludes that violin instruction should be supported by more flexible, individualized, and comprehensive structures. This research offers original and practice-oriented findings aimed at improving the quality of violin education in Fine Arts High Schools.