Keman eğitiminde motivasyonel faktörlerin öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of motivational factors in violin education in terms of student opinions
  1. Tez No: 951755
  2. Yazar: ŞAHA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, keman eğitimi alan lisans müzik öğrencilerinin eğitim süreçlerinde karşılaştıkları motivasyonel faktörleri nasıl algıladıkları ve değerlendirdiklerine yönelik kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Müzik eğitimi bireyin sanatsal, bilişsel ve duyuşsal gelişimini destekleyen çok boyutlu bir süreçtir. Bu süreçte motivasyon, öğrencinin öğrenme sürecine aktif katılım göstermesi, karşılaştığı güçlüklerle başa çıkması ve uzun vadede müzikal becerilerini geliştirmesi açısından belirleyici bir rol oynamaktadır. Çalışmada veri toplama aşamalarında uzman görüşleri onayı alınarak oluşturulan anket formu, içsel motivasyon, öğretmen etkisi ile çevresel ve sosyal faktörler başlıklarına yönelik olmak üzere toplam 30 maddeden oluşmaktadır. Ayrıca çalışmanın nitel boyutunda yarı yapılandırılmış görüşme formu anket uygulamasıyla aynı şekilde görüşler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen tüm veriler betimsel istatistikler ile çözümlenmiş ve nicel bulgular grafikler ve tablolar halinde sunulmuştur. Öğrenciler, keman çalmayı yalnızca bir teknik yeterlik kazanımı değil, aynı zamanda bir kendini ifade biçimi, psikolojik denge unsuru ve bireysel anlam üretim aracı olarak değerlendirmektedir. Öğrencilerin sadece sanatsal becerilerini değil, aynı zamanda kimlik inşası, duygusal dayanıklılık ve amaç yönelimi gibi alanlarda da önemli katkılar sunduğu ortaya konulan bu çalışmada, bireysel anlamlandırma süreçlerinin, öğrencilerin motivasyonlarını artırmada ve eğitsel sürece olan bağlılıklarını sürdürmede belirleyici rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, müzik eğitiminin planlanmasında öğrencilerin içsel motivasyonlarını besleyen unsurların dikkate alınması, öğrenme sürecinin niteliği açısından önemli görülmektedir. Elde edilen veriler, keman eğitiminde motivasyonel faktörlerin çok boyutlu olduğunu ortaya koymaktadır. Hem öğrencilerin içsel psikolojisine (müzik sevgisi, başarı ve gelişim duygusu, öz-yeterlik) hem de dışsal etkenlere (öğretmen desteği, sosyal çevre, uygun öğrenme ortamı) bağlı faktörlerin motivasyonu şekillendirdiği görülmüştür. Enstrüman çalmaktan duyulan keyif, başarı hissi ve kendine güven artışı ile destekleyici öğretmen tutumu ve sosyal destek öğrencilerin motivasyonunu en çok besleyen unsurlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study conducted a comprehensive investigation into how undergraduate music students receiving violin training perceive and evaluate the motivational factors they encounter throughout their education. Music education is a multidimensional process that supports an individual's artistic, cognitive, and affective development. In this process, motivation plays a decisive role in students' active participation in the learning process, their ability to cope with challenges, and their long-term development of musical skills. The survey form, developed with expert approval during the data collection phase of the study, consists of a total of 30 items addressing intrinsic motivation, teacher influence, and environmental and social factors. Furthermore, a semi-structured interview form was used in the qualitative aspect of the study to collect opinions in the same manner as the survey. All data obtained were analyzed using descriptive statistics, and the quantitative findings are presented in graphs and tables. Students view violin playing not only as a means of acquiring technical proficiency but also as a form of self-expression, a means of psychological balance, and a means of generating individual meaning. This study demonstrates that students' artistic skills contribute significantly not only to their learning but also to identity construction, emotional resilience, and goal orientation. It concludes that individual meaning-making processes play a decisive role in increasing students' motivation and maintaining their commitment to the educational process. In this context, considering the factors that foster students' intrinsic motivation in planning music education is considered crucial for the quality of the learning process. The data obtained reveal that motivational factors in violin education are multidimensional. Motivation was determined by both students' internal psychology (love of music, sense of accomplishment and growth, self-efficacy) and external factors (teacher support, social environment, and a suitable learning environment). The joy of playing an instrument, a sense of accomplishment, and increased self-confidence, along with supportive teacher attitudes and social support, were the most significant factors that fostered student motivation.