Altınova tarım işletmesinde yetiştirilen esmer sığırlarda süt ve döl verim özelliklerine ilişkin fenotipik parametre tahminleri
Reproductive and milk yield performance and adaptability of brown swiss cattle ratsed at Altınova state farm
  1. Tez No: 95176
  2. Yazar: SULTAN İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ALTINOVA TARIM İŞLETMESİNDE YETİŞTİRİLEN ESMER SIĞIRLARDA SÜT ve DÖL VERİM ÖZELLİKLERİNE İLİŞKİN FENOTİPİK PARAMETRE TAHMİNLERİ SULTAN İNCİ KSÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİMDALI DANIŞMAN : Doç. Dr. Ercan EFE Y. Doç. Dr. Ali KAYGISIZ 2000, Sayfa : 48 + VII Jüri : Doç.Dr. Sinan BAŞ Y.Doç.Dr. Ali KAYGISIZ Y.Doç.Dr. Akif ESKALEN Bu araştırmada, Altınova Tarım İşletmesinde yetiştirilen Esmer sığırların süt ve döl verim performansları ile adaptasyon durumları araştırılmıştır. Araştırmanın materyalini, 1984-1997 yıllarım kapsayan süt ve döl verim kayıtları oluşturmuştur. İncelenen zaman peryodu içerisinde 324 ineğe ait 1058 laktasyon kaydı değerlendirilmiştir. Süt verim özellikleri olarak, 305 günlük süt verimi, laktasyon süresi ve kuruda kalma süresi değerlendirilmiştir. Süt verim özelliklerine ait en küçük kareler ortalamaları, 305 günlük süt verimi için 5340 ± 91 kg, laktasyon süresi için 302±4 gün ve kuruda kalma süresi için 82.1±3.2 gün olarak bulunmuştur. Araştırmada etkileri hesaplanan çevre faktörlerinden verim yılının etkisi 305 günlük süt verimi için çok önemli (PO.Ö1), laktasyon süresi için önemli (PO.05) ve kuruda kalma süresi için önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. Laktasyon sırasının etkisi 305 günlük süt verimi ve laktasyon süresi için çok önemli (P0.05) bulunmuştur. Buzağılama mevsimi etkisi ise tüm süt verim özellikleri için önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. Döl verim özellikleri olarak; ilkine damızlıkta kullanma yaşı, ilkine buzağılama yaşı, buzağılama aralığı ve servis peryodu üzerinde durulmuştur. Döl verim özelliklerine ait en küçük kareler ortalamaları ilkine damızlıkta kullanma yaşı, ilkine buzağılama yaşı, buzağılama aralığı ve servis peryodu için sırasıyla 614.9±8.7 gün, 904.8±39.8 gün, 383.1±4.7 gün ve 99.5±6.1 gün olarak hesaplanmıştır. Etkileri incelenen faktörlerden yıl etkisi sadece ilkine damızlıkta kullanma yaşı için çok önemli (PO.01), diğer özellikler için önemsiz (P>0.05) bulunurken, buzağılama sırası ve buzağılama mevsiminin etkisi tüm döl verim özellikleri için önemsiz bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Esmer sığır, süt verimi, döl verimi
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Msc. Thesis REPRODUCTIVE AND MILK YIELD PERFORMANCE AND ADAPTABILITY OF BROWN SWISS CATTLE RAISED AT ALTINOVA STATE FARM. SULTAN INCI Kahramanmaraş Sütçü İmam University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Breeding and Genetics Supervisor : Doç. Dr. Ercan EFE Y. Doç. Dr. Ali KAYGISIZ 2000, 48 + VII pages Jury : Doç.Dr. Sinan BAŞ Y.Doç.Dr. Ali KAYGISIZ Y.Doç.Dr. Akif ESKALEN The purpose of this study is to determine the reproductive and milk yield performance and adaptability of Brown Swiss cattle raised at Altinova State Farm. Data used in this study had been collected within a period of 14 years from 1984 through 1997. A total of 1058 lactation records from 324 cows were analysed within the period under investigation. The milk yield characteristics 305 days milk yield, lactation period and dry period were investigated. The least squares means of 305 daily milk yield, lactation period and dry period were 5340±91 kg, 302±4 days and 82.Ü3.2 days. From the factors which their effects were investigated, effect of years, on the 305 days milk yield were found to be highly significant (PO.01), on the lactation period found to be significant (P0.05). The effect of lactation number on the 305 days milk yield and lactation length were found to be highly significant (P0.05). The effect of calving season on the above mentioned features were found to be insignificant (P>0.05). Reproductive yield traits including age of the heifers at first breeding, age at the first calving, the service period and calving interval were analysed. The least squares means of age of the heifers at first breeding, age at first calving, service period and calving interval were 614.9±8.7 days, 904.8±39.8 days, 99.5±6.1 days and 383.1±4.7 days respectively. While calving years had highly significant (PO.01) effect on age of the heifers at first breeding, had no significant effect on the other reproductive features. Calving number and calving season had no effect on the other reproductive yields. Key Words : Brown Cattle, Milk Yield, Reproductive raits