Samsun ilinde açıkta ve ambalajlı olarak satılan bitki çaylarının mikrobiyolojik kalitelerinin belirlenmesi
Determination of the microbiological quality of packaged and unpackaged herbal teas sold in Samsun province
  1. Tez No: 951775
  2. Yazar: YONCA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜCÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında, Samsun ilinde farklı satış noktalarından temin edilen açık ve kapalı formdaki bitki çayı örneklerinin mikrobiyolojik kalitesi değerlendirilmiştir. Çalışmada toplamda 15 farklı türde (adaçayı, ıhlamur, kekik, melisa, papatya, rezene, kuşburnu, lavanta, zencefil, ekinezya, anason, zencefil, defne, hatmi ve sinemaki) 150 bitki çayı örneği materyal olarak kullanılmıştır. Analiz kapsamında toplam mezofilik aerobik bakteri (TMAB), maya-küf, Bacillus cereus, Escherichia coli ve Salmonella spp. varlığı araştırılmıştır. Şüpheli bulunan izolatlar, tür düzeyinde tanımlama amacıyla MALDI-TOF MS ve PCR ile analiz edilmiştir. İdentifikasyonu yapılan B. cereus izolatlarında bazı toksin genleri (nheA, nheB, nhec, hblA, hblC, hblD, cytK1) ile toksin geni içeren suşlarda fenotipik antibiyotik direnç profili ortaya konmuştur. Elde edilen bulgulara göre, TMAB sayısı açıkta satılan çaylarda ortalama 3.97 log kob/g, kapalı çaylarda ise 4.41 log kob/g düzeyinde saptanmıştır. Maya ve küf sayısı açıkta satılan çaylarda sırasıyla ortalama 1.37 log kob/g ve 1.81 log kob/g, kapalı çaylarda ise 0.82 log kob/g ve 1.49 log kob/g olarak belirlenmiş olup istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p>0.05). Örneklerin tamamında E. coli saptama sınırının altında (2
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the microbiological quality of herbal tea samples in packed and unpacked forms obtained from different sales points in Samsun province was evaluated. In the study, a total of 150 herbal tea samples of 15 different types (sage, linden, thyme, lemon balm, chamomile, fennel, rosehip, lavender, ginger, echinacea, anise, ginger, laurel, marshmallow and sennaki) were used as material. Within the scope of the analysis, the presence of total mesophilic aerobic bacteria (TMAB), yeast-mold, Bacillus cereus, Escherichia coli and Salmonella spp. was investigated. The isolates found to be suspicious were analyzed by MALDI-TOF MS and PCR to achieve species-level identification. In the identified B. cereus isolates, some toxin genes (nheA, nheB, nheC, hblA, hblC, hblD, cytK1) were detected, and phenotypic antibiotic resistance profiles were determined in the strains carrying these toxin genes. According to the obtained findings, TMAB count was determined as 3.97 log cfu/g on average in teas sold in the unpacked and 4.41 log cfu/g in packaged teas.