Ebû Bekr el-Hallâl'in el-Hassü ala't-Ticâra ve's-Sınâ'at ve'l-'Amel eseri çerçevesinde fıkıh geleneğinde kesb kavramı
The concept of kesb in the fiqh tradition within the framework of Ebu Bakr el-Hallal's work el-Hassü alat-Ticâra ve's-Sinâ'at ve'l-'Amel
  1. Tez No: 951792
  2. Yazar: HARUN PEÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHİM BİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanın geçimini sağlamak amacıyla çalışması, temel bir ihtiyaç olması bakımından büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda emek ve çalışma kavramları, Kur'ân ve Sünnet ışığında özel olarak ele alınmış ve dinî bir perspektifle değerlendirilmiştir. Günümüzde ise tevekkül ve çalışma anlayışına dair bazı yanlış kanaat ve uygulamalar, İslâmî söylemlerle meşrulaştırılmakta ve bu durum toplumsal hayatta çeşitli problemlere yol açmaktadır. İnsan hayatının sürdürülebilirliği açısından emeğin ve çalışmanın dinî, ahlâkî ve toplumsal boyutlarıyla ele alınması son derece gereklidir. Bu çalışmada, söz konusu kavramların daha sağlıklı anlaşılmasına katkı sunmak amacıyla Ebû Bekr el-Hallâl'in el-Hassü ʿalâ't-Ticâre ve's-Sınâʿa ve'l-ʿAmel adlı eseri merkeze alınacaktır. Söz konusu eser, emek, çalışma ve tevekkül gibi kavramlara dair zengin bir hadis ve eserî rivayet içeriğine sahiptir. Bu yönüyle kesb (kazanç elde etme) kavramının teorik ve pratik yönlerinin anlaşılmasına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu tez, ilgili eserden hareketle İslam düşüncesinde kesb kavramını sistematik bir şekilde incelemeyi ve konuya dair güncel yanlış anlayışlara karşı ilmî bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, İslam dünyasında farklı görüşlerin ortaya çıktığı“kesb”kavramını incelemek ve Ebû Bekr el-Hallâl'in el-Hassü alâ't-Ticâra ve's-Sınâ'a ve'l-'Amel adlı eserinde sunduğu deliller ışığında bu kavramı Hanbelî mezhebi açısından değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
In Islamic thought, economic life is not solely aimed at material gain but is also directly related to the fulfillment of religious obligations, assuming social responsibilities, and attaining spiritual maturity. Abū Bakr al-Hallāl, one of the early representatives of this understanding, contributed significantly to Islamic economic thought through his work al-Hass 'ala al-Tijārah wa al-Ṣināʿah wa al-ʿAmal. As part of an effort to systematize the views of Aḥmad b. Ḥanbal, this work evaluates labor not only as an economic necessity but also as a moral and religious duty. Hallāl encourages activities such as trade, industry, and agriculture while harshly criticizing the misinterpretation of tawakkul (trust in God). Drawing from the Qur'an, the Sunnah, and the practices of the Companions and the Followers, the work elaborates on the importance of lawful earnings, the value of labor, and the contribution of production to social welfare. In this context, al-Hass stands out as a significant work in Islamic economic thought with its theoretical depth and practical guidance. This study explores the concept of kasb (acquisition) — a core concept in Islamic theology — from the perspectives of kalām, fiqh, and economics. The first part introduces the life, scholarly personality, and works of Abū Bakr al-Hallāl, a prominent figure in the Ḥanbalī tradition, and examines the historical and social context shaping his thought. The second part analyzes the lexical and terminological meanings of kasb, its usage in the Qur'an and hadith literature, and its moral, theological, and social implications. The third part analyzes Hallāl's economic perspective in his work al-Hass and its position within Islamic economic thought. His emphasis on work, effort, and lawful gain illustrates his approach of interpreting economic activity within a framework of religious and moral responsibility.