Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda görülen problem davranışlar ve bu problem davranışların çözümüne ilişkin özel eğitim öğretmenlerinin görüşleri
Problem behaviors observed in children with autism spectrum disorder and special education teachers' perspectives on solutions to these problem behaviors
  1. Tez No: 951796
  2. Yazar: BAHAR SEZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA NAZAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda görülen problem davranışlar ve bu problem davranışların çözümüne ilişkin özel eğitim öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomolojik desen kullanılmış ve toplanan verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Yalova ilindeki bir özel eğitim uygulama okulunda görev yapan sekiz özel eğitim öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış açık uçlu sorular kullanılmıştır. Araştırmada özel eğitim öğretmenleri en çok bağırma, arkadaşlarına ve kendisine vurma, sınıf içerisinde durmak istememe, çığlık atma, etraftaki eşyalara zarar verme problem davranışlarının görüldüğünü ifade etmişlerdir. Araştırma sonucunda, özel eğitim öğretmenlerinin problem davranışlarla baş etmede en sık kullandıkları stratejilerin; olumlu pekiştirme, olumsuz pekiştirme, dikkat dağıtma, görmezden gelme, yer değiştirme ve seçenek sunma gibi davranış önleyici yaklaşımlar olduğunu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, özel eğitim öğretmenlerinin davranış müdahale yöntemlerini geliştirebilmeleri için lisans eğitimlerinde davranışsal müdahale yaklaşımlarına yönelik derslerin uygulamalı içeriklerle zenginleştirilmesi ve hizmet içi eğitimlerin sık sık ve kapsamlı olması gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Bu doğrultuda, olumlu davranış destekleri, işlevsel davranış analizi ve önleyici sınıf yönetimi stratejilerine dayalı uygulamaların eğitim sistemine bir bütün olarak dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the problem behaviours seen in children with autism spectrum disorder and the views of special education teachers on the solution of these problem behaviours. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the study and content analysis method was used to analyse the collected data. The sample of the study consisted of eight special education teachers working in a special education practice school in Yalova. In the study, demographic information form prepared by the researcher and semi-structured open-ended questions were used to collect data. In the study, special education teachers stated that the most common problem behaviours were shouting, hitting their friends and themselves, not wanting to stay in the classroom, screaming, and damaging the objects around them. As a result of the study, it was determined that the strategies most frequently used by special education teachers in dealing with problem behaviours were behavioural intervention approaches such as positive reinforcement, negative reinforcement, distraction, ignoring, substitution and offering options. As a result of the findings, it is concluded that in order for special education teachers to develop behavioural intervention methods, courses on behavioural intervention approaches in undergraduate education should be enriched with applied content and in-service trainings should be frequent and comprehensive. In this direction, it is recommended that practices based on positive behaviour supports, functional behaviour analysis and preventive classroom management strategies should be included in the education system as a whole.