Acil servis hemşirelerinin ruhsal durumları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirme ve klinik liderlik becerilerinin etkisi
The effect off psychological empowerment and clinical leadership ski̇lls on the relationship between emergency nurses' mental health and burnout levels
  1. Tez No: 951806
  2. Yazar: MEHTAP ÇAM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATI DİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma acil servis hemşirelerinin ruhsal durumları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirme ve klinik liderlik becerilerinin etkisini araştırmak amacıyla tanımlayıcı ve analitik araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini acil servislerde çalışmakta olan 168 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Hemşire Tanıtım Formu, Genel Sağlık Anketi-28 (GSA-28), Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), Psikolojik Güçlendirme Ölçeği (PGÖ) ve Klinik Liderlik Ölçeği (KLÖ) kullanılmıştır. Veriler, pearson korelasyon analizi, lineer regresyon ve Hayes'in PROCESS 4 Modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Hemşirelerin veri toplama araçlarından aldıkları toplam puan ortalamaları sırasıyla GSA-28 için 7,39±6,80, MTÖ için 63,96±11,37, PGÖ için 3,75±0,65 ve KLÖ için 2,51±0,31 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a descriptive and analytical research design to examine the effect of psychological empowerment and clinical leadership skills on the relationship between emergency department nurses' mental health status and burnout levels. The sample of the study consisted of 168 nurses working in emergency departments. Data were collected using the Nurse Information Form, General Health Questionnaire-28 (GHQ-28), Maslach Burnout Inventory (MBI), Psychological Empowerment Scale (PES), and Clinical Leadership Scale (CLS). The data were analyzed using Pearson correlation analysis, linear regression, and Hayes' PROCESS Model 4. The mean total scores obtained by the nurses from the data collection tools were as follows: 7.39±6.80 for GHQ-28, 63.96±11.37 for MBI, 3.75±0.65 for PES, and 2.51±0.31 for CLS.