Ortadoğu'da çatışma ve iktidar kavgaları kapsamında terörizmin finansmanı
Financing terrorism in the context of conflict and power struggles in the Middle East
- Tez No: 951807
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Tez çalışmasında, örgütler/terör örgütleri ile onların finansmanını sağlayan bölge içi ve bölge dışı devletler üzerinde durulmuş olup, bölge içi devletlerden İran, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail; bölge dışı devletler arasından ABD ve Rusya incelenmiştir. Bahsedilen devletlerin örgütler/terör örgütleri ile pragmatist hedefler bağlamındaki ilişkileri ve finansman yöntemleri araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada, devletlerin örgütler/terör örgütleriyle ilişkisi ile devletten devlete değişen terör algısı; söz konusu faydalı görülen eylemlerin temeline değinmesiyle konu en ince ayrıntısına kadar işlenmiştir. Söz konusu çalışma hem pragmatizm ile açıklanan finansman ilişkileri hem de bölge devletlerinin SWOT analiziyle rekabet ve çatışma ilişkilerinin incelenmesi bakımından alanında özgündür. Tezin hazırlanma nedenleri arasında, yazarın çalışma alanının başından beri güvenlik çalışmaları olması, yazarın güvenliğe bakış açışının ayrıntılı bir incelemeye olanak vermesi, sürekli değişen Ortadoğu atmosferinde aktörlerin rekabet, çatışma ve iktidar kavgaları kapsamındaki tavrının bir sonraki politik hamleler için elzem olması bulunmaktadır. Dolayısıyla bu yönde araştırma yapmanın elzem olması ve yazarın kendi iş kolunun da tezin yazım sürecine katkı sağlaması gibi unsurlar yazarı bu konuda tez yazma konusunda teşvik etmiştir. Çalışmanın sonunda, devletlerin gerekirse devletleri bile örgütler gibi vekil aktör nezdinde değerlendirerek pragmatist hedeflerini maksimize etmek için kullandığı hususuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the focus was on the organizations/terrorist organizations and the intra-regional or extra-regional states that finance them. Among the intra-regional states, Iran, Saudi Arabia, The United Arab Emirates and Israil; and among the extra-regional, The United States and Russia were examined. The relations and financing methods of the mentioned states with the organizations/terrorist organizations in the context of pragmatist aims constitute the subject of the research. In the study, the subject is covered in great detail with reference to relationship between states and organizations/terrorist organization, the perception of terrorism that varies from state to state and the basis of the acts deemed beneficial. The study is unique in its field, both in terms of financing relations explained with pragmatism and in terms of examining competition and conflict relations with SWOT analysis of regional states. The purposes for preparing this thesis include the author's field of study being security studies from the beginning, the author's perspective on security allowing for a detailed examination and the actors' attitudes within the scope of competition, conflict and power struggles in the constantly changing Middle East atmosphere being essential for the next political moves. Therefore, the necessity of the conducting research in this field and author's line of work contributes to the writing process of the thesis encouraged the author to write a thesis on this subject. As a result of the study, it is concluded that states use even states as proxy actors such as organizations to maximize their pragmatist goals when necessary.