Konuşma sesi bozukluğu olan okul çağı çocuklarının okuma ve fonolojik farkındalık becerilerinin incelenmesi
Examination of reading and phonological awareness skills of school-age children with speech sound disorders
- Tez No: 951812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN YILMAZ ÇİFTECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Konuşma sesi bozukluğu (KSB) olan çocuklarda sadece konuşma üretimi değil, okuma edinimiyle yakından ilişkili olan fonolojik farkındalık becerileri de etkilenebilmektedir. KSB, okul öncesi çocuklarda sıkça görülmesinin yanı sıra okul çağındaki çocuklarda da görülebilmektedir. Bu çalışmada, KSB olan ve olmayan okul çağı çocuklar ile tipik gelişim gösteren (TGG) çocukların fonolojik farkındalık ile okuma ve okuduğunu anlama becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2. sınıfa giden 30 KSB olan ve 30 TGG çocuğa Türkçe Fonolojik Farkındalık Testi (FFT), Okuma Yazma Değerlendirme Bataryası'nın (OYAB) okuma ve okuduğunu anlama alt testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, KSB olan çocukların fonolojik farkındalık becerilerinin TGG çocuklara göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu; okuma ve okuduğunu anlama becerilerinde ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Buna ek olarak, katılımcıların FFT ve OYAB alt testleri puanları arasında orta ve yüksek düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, KSB olan çocukların değerlendirilmesinde okuma ve fonolojik farkındalık becerilenin de göz önünde bulundurulması gerektiği; müdahale planına bu becerilere ilişkin görevlerin de eklenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In children with speech sound disorders (SSD), not only speech production but also phonological awareness (PA) skills—which are closely related to reading acquisition— may be affected. SSD is frequently observed in preschool-aged children and can also be seen in school-aged children. This study aimed to examine PA, reading, and reading comprehension skills in school-aged children with and without SSD compared to typically developing (TD) children. For this purpose, 30 children with SSD and 30 TD children in the second grade were administered the Turkish Phonological Awareness Test and the reading and reading comprehension subtests of the Literacy Assessment Battery. The results showed that children with SSD had significantly lower PA skills compared to TD children; however, there were no significant differences between the groups in reading and reading comprehension skills. In addition, a moderate to strong, statistically significant positive correlation was found between the participants' scores on the PA and reading tests. Based on the research findings, it is recommended that reading and phonological awareness skills be taken into consideration when assessing children with SSD, and that tasks related to these skills be included in intervention plans.