8 haftalık Life Kinetik antrenmanlarının 6-10 yaş kız çocuklarında reaksiyon süresi ve çeviklik üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of 8-week Life Kinetik training effects on reaction time and agility in 6-10 year old girls
- Tez No: 951811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERDUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8 haftalık Life Kinetik antrenman programının, standart spor antrenmanlarına ek olarak uygulandığında, 6-10 yaş kız çocuklarının reaksiyon süresi ve çeviklik performansları üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desende yürütülmüştür. Cimnastik ve hentbol branşlarına devam eden 6-10 yaş arası 24 kız çocuğu, rastgele olarak deney (n=12) ve kontrol (n=12) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubu, 8 hafta boyunca haftada 3 gün standart antrenmanlarına ek olarak Life Kinetik antrenmanları yaparken, kontrol grubu sadece standart antrenmanlarına devam etmiştir. Katılımcıların reaksiyon süresi Ruler Drop (Cetvel Düşürme) testi ile, çeviklik performansı ise T-testi ile ön test ve son test olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of an 8-week LK training program, applied in addition to standard sports training, on the reaction time and agility performance of 6-10 year old girls. The study was conducted using a pre-test post-test control group experimental design. Twenty-four girls aged 6-10, participating in gymnastics and handball, were randomly assigned to an experimental group (n=12) and a control group (n=12). For 8 weeks, the experimental group participated in LK training 3 days a week in addition to their standard training, while the control group continued only with their standard training. Participants' reaction time was measured using the Ruler Drop test, and agility performance was measured using the T-test, both at pre-test and post-test.