Sağlık turizmi çalışan profili ve bakım yetkinliğinin değerlendirilmesi: Kamu ve özel hastaneler örneği
Health tourism employee profile and evaluation of care competence: The case of public and private hospitals
- Tez No: 951835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CÜNEYT ŞAPCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Hastaneler, Turizm, Economics, Hospitals, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Hasta merkezli bakım, bireysel hasta tercihlerine saygı duyarak, hasta değerlerinin klinik kararlara rehberlik etmesini sağlayan bir bakım şeklidir. Hasta hareketliliğinin bir parçası olan sağlık turizmi ise, bireylerin sağlık hizmetlerine erişimi ve iyileşme amaçlı seyahat etmeleridir. Çalışmanın amacı, Türkiye'de sağlık turizmi yetki belgesi almış sağlık tesislerinde çalışan sağlık turizmi birim personelinin profilini ortaya koymak, sağlık çalışanlarının demografik ve mesleki özellikleri ile hasta merkezli bakım yetkinliğini değerlendirmektir. Ayrıca, sağlık çalışanlarına göre sağlık turistlerinin hastaneleri tercih sebeplerini incelemek çalışmanın alt amacıdır. Buna göre bu değişkenler arasındaki farklılıkların kamu hastanesi, kamu üniversite hastanesi ve özel hastanelerin sağlık turizmi birimlerinde çalışan sağlık personeli üzerindeki etkileri incelenmiştir. Birincil veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmada veriler yüz yüze toplanmış, istatistik paket programına aktarılmış ve analizler yapılmıştır. Bulgular, sağlık çalışanlarının hasta merkezli bakım yetkinliği ve sağlık turizmi tercih sebepleri ile cinsiyet, medeni durum, yaş, gelir, hastanenin türü, hastanenin bulunduğu il, mesleki pozisyon, mesleki tecrübe, birimde tecrübe, meslek odası üyeliği, yabancı dil bilme durumları ve sağlık turizmi kapsamında aldıkları çeşitli eğitim değişkenlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma, sağlık turizmi hizmetlerinde görev alan sağlık çalışanlarını temsil eden katılımcı profili, sektörde kadın çalışanların ağırlığını ve evli bireylerin yüksek temsil oranını ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışanların büyük ölçüde genç ve eğitimli bireylerden oluşması, sektörün nitelikli ve dinamik bir iş gücüne sahip olduğunu göstermektedir. Hasta merkezli bakım yetkinliğinin cinsiyet, çalışma şekli, yabancı dil bilgisi ve uluslararası eğitim gibi faktörlerden anlamlı şekilde etkilendiğini göstermektedir. Kadın, tam zamanlı, çok dilli, yükseköğrenim görmüş ve yüksek gelir grubunda yer alan çalışanlar daha yüksek hasta merkezlidir. Öte yandan, sağlık turistlerinin hastane tercih sebeplerinde de sağlık çalışanlarının demografik ve mesleki özelliklerine göre algısal farklılıklar gösterdiği bulgusuna erişilmiştir. Kadın ve özel hastane çalışanları kalite ve standartlara daha fazla vurgu yaparken, büyükşehirlerde görev yapan personel maliyet ve erişilebilirlik faktörlerini öne çıkarmaktadır. Bulgular, sağlık turizmi alanında insan kaynağına yönelik stratejik planlamaların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Patient-centered care is a form of care that respects individual patient preferences and allows patient values to guide clinical decisions. Health tourism, which is part of patient mobility, refers to individuals traveling for the purpose of accessing healthcare services and recovery. The aim of this study is to reveal the profile of health tourism unit personnel working in healthcare facilities that have obtained a health tourism license in Turkey, and to evaluate the demographic and professional characteristics of healthcare workers and their competence in patient-centered care. Additionally, the sub-objective of the study is to examine the reasons why health tourists choose hospitals according to healthcare workers. Accordingly, the effects of differences between these variables on healthcare personnel working in the health tourism units of public hospitals, public university hospitals, and private hospitals were examined. Primary data were obtained through a survey method. In the study, data were collected face-to-face, transferred to a statistical package program, and analyzed. The findings were evaluated according to the healthcare workers' patient-centered care competence and reasons for choosing health tourism, as well as variables such as gender, marital status, age, income, type of hospital, province where the hospital is located, professional position, professional experience, experience in the unit, membership in a professional association, knowledge of foreign languages, and various trainings received within the scope of health tourism. The study reveals that the participant profile represents healthcare workers involved in medical tourism services, highlighting the high proportion of female workers and married individuals in the sector. In addition, the fact that the workforce consists largely of young and educated individuals indicates that the sector has a qualified and dynamic workforce. It shows that patient-centered care competence is significantly influenced by factors such as gender, work type, foreign language proficiency, and international education. Female, full-time, multilingual, highly educated, and high-income employees are more patient-centered. On the other hand, it was found that health tourists' perceptions of hospital preferences vary according to the demographic and professional characteristics of healthcare workers. Female and private hospital workers emphasize quality and standards, while personnel working in large cities emphasize cost and accessibility factors. The findings point to the importance of strategic planning for human resources in the field of health tourism.