Sosyal bilgiler eğitiminde algoritma kullanımının öğrencilerin başarıları, karar verme becerileri ve derse yönelik tutumlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of algorithm use in social studies education on students' achievement, decision making skills and attitudes towards the course
- Tez No: 951852
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Sosyal Bilgiler eğitiminde algoritma kullanımının öğrencilerin başarıları, karar verme becerileri ve tutumlarına olan etkilerini belirlemeyi amaçlayan ve bu kapsamda detaylı olarak yürütülmek istenen çalışmada, gelişmiş karma yöntem tasarımlarından açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen içerisinde yer alan ve bilimsel değeri en yüksek deneme modeli olan solomon dört gruplu model tercih edilmiştir. Uygulama sürecinde kullanılan etkinliklerin etkililik durumuna yönelik sebeplerin derinlemesine incelenmesini sağlamak amacıyla da durum çalışması deseni kullanılmış ve araştırmanın nitel boyutu oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubu ise 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde Ankara ili Keçiören ilçesinde öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri içerisinden belirlenmiştir. Araştırmanın veri toplama aşamasında; nicel veriler için akademik başarı testi, sosyal bilgiler dersi tutum ölçeği ve karar verme becerisi ölçeği kullanılırken, nitel veriler için yarı yapılandırılmış görüşme formu tercih edilmiştir. Araştırmada toplanan nicel veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler yapılmış ve analiz sürecinde SPSS 18.0 paket programı kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tercih edilmiş ve süreçte QSR NVİVO 15 programından yararlanılmıştır. Araştırmada toplanan nicel verilerin analizleri sonucunda; deney-kontrol (1-2) gruplarında bulunan öğrencilerin akademik başarı testi, karar verme becerisi ölçeği ve sosyal bilgiler dersi tutum ölçeğinden aldıkları sontest puanlarının aritmetik ortalamaları arasında deney (1-2) gruplarının lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Dolayısıyla algoritma etkinlikleriyle işlenen dersin, sosyal bilgiler dersi öğretim programlarındaki etkinliklerle işlenen dersten daha etkili olduğu saptanmıştır. Nitel verilerin analiz sonuçlarına göre ise 7 ana tema belirlenmiştir. Bu temalar,“Sosyal bilgiler dersinde algoritma etkinliklerinin uygulanması”,“Sosyal bilgiler dersinde algoritma etkinliklerinin uygulamasına ilişkin öğrencilerin duyuşsal durumu”,“Sosyal bilgiler dersinde algoritma etkinliklerini yaparken hoşa giden durumlar”,“Sosyal bilgiler dersinde algoritma etkinliklerinin sağladığı katkılar”,“Sosyal bilgiler dersinde algoritma etkinlikleri uygulanırken problem yaşanan durumlar”ve“Sosyal Bilgiler dersinde algoritma etkinliklerinin tekrar kullanılması”şeklinde belirlenmiştir. Bu temalara ilişkin öğrenci görüşleri alınmıştır. Bu kapsamda öğrenciler algoritma etkinliklerinin sosyal bilgiler dersinde kullanılmasına yönelik olumlu görüş bildirerek geliştirilen etkinlikleri genel anlamda faydalı bulmuşlardır. Sonuç olarak, algoritma etkinliklerinin öğrencilerin başarılarını ve sosyal bilgiler dersine karşı olumlu tutumlarını artırdığı, karar verme becerilerini de geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to determine the effects of the use of algorithms in Social Studies education on students' achievement, decision-making skills and attitudes, exploratory sequential mixed design, one of the advanced mixed method designs, was used. In the quantitative dimension of the study, the solomon four-group model, which is a quasi-experimental design and has the highest scientific value, was preferred. The case study design was used to examine the reasons for the effectiveness of the activities used in the implementation process in depth and the qualitative dimension of the research was formed. The study group of the research was determined among the 7th grade students studying in the Keçiören district of Ankara province in the 2023-2024 academic year. In the data collection phase of the research; academic achievement test, social studies course attitude scale and decision-making skills scale were used for quantitative data, while semi-structured interview form was preferred for qualitative data. Since the quantitative data collected in the study showed normal distribution, parametric tests were performed and SPSS 18.0 package program was used in the analysis process. Content analysis was preferred in the analysis of qualitative data and QSR NVIVO 15 program was used in the process. As a result of the analysis of the quantitative data collected in the study, a significant difference was found between the arithmetic averages of the posttest scores of the students in the experimental and control (1-2) groups from the academic achievement test, decision-making skills scale and social studies course attitude scale in favor of the experimental (1-2) groups. Therefore, it was determined that the lesson taught with algorithm activities was more effective than the lesson taught with the activities in the social studies curriculum. According to the results of the qualitative data analysis, 7 main themes were identified. These themes were determined as“Implementation of algorithm activities in the social studies course”,“Students' affective state regarding the implementation of algorithm activities in the social studies course”,“Situations that are pleasant while doing algorithm activities in the social studies course”,“Contributions provided by algorithm activities in the social studies course”,“Situations where there are problems while applying algorithm activities in the social studies course”and“Re-use of algorithm activities in the social studies course”. Student opinions on these themes were taken. In this context, students expressed positive opinions about the use of algorithm activities in the social studies course and found the designed activities generally useful. As a result, it was concluded that algorithm activities increased students' achievement and positive attitudes towards the social studies course and improved their decision-making skills.