Etkileşimli tahta kullanımına yönelik sosyal medya yorumlarının metin madenciliği yöntemleri ile analizi
Analysis of social media comments for the interactive whiteboard by text mining
- Tez No: 676143
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Eğitimde teknolojik imkanların artırılmasıyla birlikte okullarda etkileşimli tahtalar kullanılmaya başlanmış ve eğitimin vazgeçilmez birer parçası olmuştur. Etkileşimli tahtaların kullanımı ile ilgili kullanıcıların geri bildirimlerini sosyal medya platformları aracılığıyla paylaşıyor oluşu veri yığınlarını meydana getirmektedir. Bu veri yığınlarının analiz edilmesi ile elde edilen bilgiler etkileşimli tahta kullanımı ile ilgili öngörüde bulunulmasına imkân sağlamaktadır. Bu çalışmada metin madenciliği modellerinden denetimli öğrenme modeli kullanılarak sosyal medya yorumları üzerinde duygu analizi yapılmıştır. Denetimli öğrenme modelinde sınıflama algoritması olarak Naive Bayes, SMO ve J48 algoritmaları kullanılmıştır. Etkileşimli tahta kullanımına yönelik yorumlar Twitter üzerinden Knime programı aracılığıyla çekilmiştir. Elde edilen yorumlar el yordamı ile olumlu, olumsuz ve nötr olarak etiketlenmiştir. Elde edilen üç sınıfa ait veriler öznitelik seçimi yapılarak ve öznitelik seçimi yapılmaksızın Weka 3.8 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Weka 3.8 programında yer alan Naive Bayes, SMO ve J48 algoritmaları kullanılarak dengeli ve dengesiz veri kümeleri ile ayrı ayrı oluşturulan 12 farklı model analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interactive whiteboards in schools had been used with increasing technological opportunities in education and has been an indispensable part of education. The fact that users share their feedback on the use of interactive whiteboards through social media platforms creates data stacks. The information obtained by analyzing these data stacks allows to make predictions about the use of interactive whiteboards. In this study, sentiment analysis was conducted on social media comments using the supervised learning model, one of the text mining models. Naive Bayes, SMO and J48 algorithms were used as classification algorithms in the supervised learning model. Comments on the use of the interactive whiteboard were drawn on Twitter through the Knime program. The comments obtained were labeled as positive, negative and neutral by groping. The data of the three classes obtained were analyzed using the Weka 3.8 program with and without feature selection. Using the Naive Bayes, SMO and J48 algorithms in the Weka 3.8 program, 12 different models created separately with balanced and unbalanced data sets were analyzed and the results were examined.