Bir imalat işletmesinde değer akışı haritalama metodolojisi ile yalın üretim uygulaması
Lean manufacturing implementation with value stream mapping methodology in a manufacturing company
  1. Tez No: 951864
  2. Yazar: SAFA KÜLAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, yalın üretim ilkeleri doğrultusunda üretim süreçlerindeki israfların elimine edilmesini ve verimliliğin artırılmasını hedefleyen bir uygulama örneği sunmaktadır. Bu kapsamda, Konya'da kamyon dingili üretimi yapan bir imalat işletmesinde değer akışı haritalama metodolojisi kullanılarak yalın üretime geçiş için bir başlangıç uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulamada ilk olarak işletmenin mevcut durum analizi yapılmış, üretim akışındaki değer katan ve katmayan tüm faaliyetler görselleştirilmiştir. Bu analiz, gereksiz bekleme süreleri, stoklar ve taşımalar gibi temel israfları net bir şekilde ortaya koymuştur. Mevcut durum haritasından yola çıkılarak israfların elimine edildiği, akışın optimize edildiği bir gelecek durum haritası tasarlanmıştır. Yapılan iyileştirmeler sonucunda önemli kazanımlar elde edilmiştir. Değer katmayan faaliyetlerin süresi %39,5 azaltılırken, toplam akış süresi 1276 dakikadan 806 dakikaya düşürülerek %36,8'lik bir iyileşme sağlanmıştır. Ürün tasarımında yapılan güncellemeyle 12 kg hafifleme ve malzeme maliyetinde %4 düşüş elde edilmiştir. Kaynak, temizlik ve montaj gibi işlemlerde süre iyileştirmeleri yapılmıştır. Ayrıca, 5S (iş ortamı düzenleme), süpermarket ve çekme sistemi gibi yalın araçların entegrasyonuyla taşıma mesafeleri %72, forklift seferleri ise %75 oranında azaltılmıştır. Bu çalışma, Değer Akışı Haritalamanın üretim süreçlerinde çok yönlü ve kayda değer verimlilik artışları sağlamadaki etkinliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a case study aimed at the elimination of waste and the enhancement of productivity in manufacturing processes, in line with lean production principles. Within this scope, an initial implementation for the transition to lean manufacturing was carried out at a truck axle production facility in Konya, utilizing the value stream mapping methodology. The application began with an analysis of the company's current state, visualizing all value-added and non-value-added activities in the production flow. This analysis clearly identified fundamental wastes such as unnecessary waiting times, inventory, and transportation. Based on the current state map, a future state map was designed to eliminate these wastes and optimize the flow. The implemented improvements resulted in significant gains. The duration of non-value-added activities was reduced by 39.5%, while the total flow time decreased by 36.8%, from 1276 to 806 minutes. A product design update achieved a 12 kg weight reduction and a 4% decrease in semi-finished material costs. Time reductions were also realized in processes such as welding, cleaning, and assembly. Furthermore, through the integration of lean tools like 5S, a supermarket system, and a pull system, transportation distances were reduced by 72% and forklift trips by 75%. This study demonstrates the effectiveness of Value Stream Mapping in achieving multifaceted and substantial productivity increases within manufacturing processes.