Obeite cerrahisi ile başvuran hastalarda gece yeme sendromunun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile ilişkisi
Association of night eating syndrome with attention deficit/hyperactivity disorder among patients undergoing bariatric surgery
  1. Tez No: 951897
  2. Yazar: SÜMEYYE TUĞÇE FIRIDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TATLIDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Obezite cerrahisi için başvuran hastalarda Gece Yeme Sendromunun ve DEHB'nin yaygınlığının saptanması, gece yemenin hiperaktivite ve dikkat eksikliği ile ilişkisinin araştırılması, DEHB bulguları ve gece yeme davranışı saptanan hastalarda hangi sosyodemografik değişkenlerin bu özellikleri yordadığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Vücut kitle göstergesi 30 ve üzeri olan 75 hasta Sosyodemografik veri formu, Gece Yeme Anketi, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Yeme Tutumu Anketi, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve Montgomery Asberg Depresyon Skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 60'ı (%80) kadın, 15'i (%20) erkek, yaş ortalaması 41,45±12,65 olmak üzere 75 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %33,3'ünde gece yeme davranışı saptanmıştır. Gece Yeme Sendromu ve DEHB riskli grup (p = 0.001), MADRS skorları (p = 0.003), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) puanları (p = 0.004), YTT-40 puanları (p = 0,001) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Gece Yeme Sendromu ve DEHB tanılarının ikisini de karşılayan toplamda 21 hasta bulunmuştur. Çok değişkenli analizde ise, Gece Yeme Anketi puanlarını açıklamakta ASRS pozitifliği bağımsız bir risk faktörü olmaya devam etmiştir (p=0,037). PUKİ puanlarını açıklamada ASRS total (p=0,005) ve Gece Yeme Anketi (p=0,008) puanlarının istatistiksel açıdan anlamlı seviyede etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız obezite cerrahisi hastalarında DEHB ve GYS birlikteliğini inceleyen bildiğimiz kadarıyla ilk çalışma olmaktadır. DEHB riskli grupta olmanın, GYS için bağımsız bir risk faktörü olduğu çok değişkenli analizle ortaya konmuştur. Bulgular, obezite cerrahisi öncesi psikiyatrik değerlendirme sürecine DEHB, GYS ve uyku kalitesi gibi psikiyatrik parametrelerin sistematik biçimde dahil edilmesinin klinik açıdan önemli olabileceğini göstermekte, çalışmamızın bu alana önemli katkı sağlayabileceği düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the prevalence of Night Eating Syndrome (NES) and Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) in patients applying for bariatric surgery, to investigate the relationship between night eating and hyperactivity/inattention, and to examine which sociodemographic variables predict the presence of night eating behavior and ADHD symptoms. Method: A total of 75 patients with a body mass index (BMI) of 30 or above were evaluated using a Sociodemographic Data Form, the Night Eating Questionnaire (NEQ), the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), the Eating Attitudes Test (EAT-40), the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Montgomery–Åsberg Depression Rating Scale (MADRS). Results: The study included 75 individuals, of whom 60 (80%) were female and 15 (20%) were male, with a mean age of 41.45 ± 12.65 years. Night eating behavior was detected in 33.3% of participants. A statistically significant relationship was found between NES and ADHD risk group (p = 0.001), MADRS scores (p = 0.003), PSQI scores (p = 0.004), and EAT-40 scores (p = 0.001). A total of 21 participants met the criteria for both NES and ADHD. In multivariate analysis, ASRS positivity remained an independent risk factor for predicting NEQ scores (p = 0.037). For predicting PSQI scores, only ASRS total (p = 0.005) and NEQ (p = 0.008) scores were found to have a statistically significant effect. Conclusion: To the best of our knowledge, this is the first study to examine the coexistence of ADHD and NES in patients undergoing bariatric surgery. Multivariate analysis revealed that being in the ADHD risk group is an independent risk factor for NES. The findings suggest that systematically including psychiatric parameters such as ADHD, NES, and sleep quality in the preoperative psychiatric assessment process may have clinical relevance, and we believe that this study contributes meaningfully to the field.