Genç erkek futbolculara uygulanan farklı pliometrik antrenman modellerinin denge, çeviklik sürat ve sıçrama performansı üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of different plyometric training models applied to young male football players on balance, agility, speed and jumping performance
  1. Tez No: 951896
  2. Yazar: EDA AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; Vertimax platform sistemi kullanılarak ve kullanılmadan gerçekleştirilen pliometrik antrenman modellerinin denge, çeviklik, sürat ve sıçrama gibi performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmamızda, Vertimax platform sistemi kullanılarak 8 hafta süreyle genç erkek futbolcularda (14.90.48 yaş) uygulanan dirençli pliometrik antrenmanların etkisi incelenmiştir. 1. grupta Vertimax platform sistemi kullanılarak yapılan dirençli pliometrik egzersiz grubu (VG) (n=13), 2. grupta Vertimax platform sistemi kullanılmadan yapılan pliometrik egzersiz grubu (PG) (n=13) ve 3. grupta ise kontrol grubu (KG) (n=14) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. İlk 2 grubu oluşturan futbolculara, 8 hafta süre ile haftada 2 gün pliometrik antrenmanlar uygulandı. VG grubuna, Vertimax-V8 platform sistemi kullanıldı. PG grubuna, Vertimax platform sistemi kullanılmadan sahada pliometrik antrenmanlar yaptırıldı. Her 3 gruba 0, 4, ve 8. haftalarda olmak üzere aynı performans ölçümleri tekrarlandı. Dinamik dengenin belirlenmesi için“Y Denge Testi”, çeviklik ölçümleri için“Çeviklik T Testi”, sürat testi için“10 Metre Sürat Testi”ve 20 Metre Sürat Testi“ ve sıçrama performansını değerlendirmek için ”Dikey Sıçrama“ ve ”Durarak Uzun Atlama" testleri uygulandı. Tekrarlayan ölçümlerde ANOVA sonuçlarına göre, Çeviklik T Testi ve Dikey Sıçrama Testi sonuçlarında grup x zaman etkileşimi tespit edilirken, Y Denge Testi, 10 Metre ve 20 Metre Sürat Testi, Durarak Uzun Atlama Testi sonuçlarında grup x zaman etkileşimi tespit edilmedi. Çeviklik T Testi için yapılan post hoc testi sonuçları, grup x zaman etkileşiminin VG grubundan kaynaklandığını ve çeviklik performansının diğer gruplarla kıyaslandığında anlamlı olarak iyileştiğini gösterdi. Dikey Sıçrama Testi için yapılan post hoc testi sonuçlarına göre ise VG ve PG grubunun dikey sıçrama performanslarının KG grubuna kıyasla anlamlı düzeyde iyileştiğini gösterdi. Sonuç olarak bu çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda; çeviklik performansı gelişiminde 8 hafta boyunca uygulanan Vertimax antrenmanlarının, platform sistemi kullanılmadan uygulanan pliometrik antrenman modellerine göre daha etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Vertimax platform system on plyometric training models with performance parameters such as balance, agility, sprint and jumping tests. The effects of resistance plyometric training using the Vertimax platform system for 8 weeks in young male football players (14.90.48 years) was evaluated in our study. 3 groups were designed; the 1st group (VG) (n=13) performed resistance plyometric exercises using the Vertimax platform system; the 2nd group (PG) (n=13) performed plyometric exercises without the Vertimax platform system; and the 3rd group was the control group (KG) (n=14). The footballers in the first 2 groups performed plyometric training 2 days a week for 8 weeks. The Vertimax-V8 platform system was used in the VG group. The PG group performed plyometric training in the field without using Vertimax platform system. The same performance measurements were repeated for all 3 groups at weeks 0, 4, and 8. The“Y Balance Test”was used to determine dynamic balance, the“Agility T Test”was used for agility measurements, the“10-Metre Sprint Test”and“20-Metre Sprint Test”were used for sprint performance, and the“Vertical Jump”and“Standing Broad Jump”tests were used to evaluate jumping performance. According to the results of repeated measures ANOVA, a significant group × time interaction was found in the Agility T Test and Vertical Jump Test results, whereas no group × time interaction was found in the Y Balance Test, 10-Meter and 20-Meter Sprint Test and Standing Broad Jump Test results. Post hoc test results for the Agility T Test indicated that the group × time interaction originated from the VG group, and that agility performance improved significantly compared to the other groups. According to the post hoc test results for the Vertical Jump Test, the vertical jump performance of the VG and PG groups improved significantly compared to the KG group. In conclusion, based on the findings obtained in this study, it was observed that Vertimax training applied over a period of 8 weeks was more effective in improving agility performance compared to plyometric training models performed without the use of a platform system.