İleri evre hepatik fibrozisi tahmin etmede non-invaziv skorlama testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of non-invasive scoring tests in predicting advanced stage hepatic fibrosis
  1. Tez No: 951898
  2. Yazar: MELEK ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KORAL ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Karaciğer sirozu, fibrozisin kademeli artışı sonucu ortaya çıkan, genellikle asemptomatik ilerleyen ve hastalığın ileri evrelerinde tanı konulabilen önemli bir mortalite nedenidir. Siroz ve fibrozis riski taşıyan bireylerin zamanında tanınması için kullanılan güvenilir yöntemler sınırlıdır, bu da erken müdahaleyi zorlaştırmaktadır. Fibrozis evrelemesinde altın standart tanı yöntemi olan karaciğer biyopsisinin, invaziv oluşu ve örnekleme kısıtlılıkları nedeniyle bazı sınırlamaları vardır. Bu durum, karaciğer fibrozisinin değerlendirilmesinde non-invaziv yöntemlere olan ilgiyi artırmıştır. Çalışmamızda non-invaziv testlerin ileri evre karaciğer fibrozisini tahmin etmedeki duyarlılığını ve özgüllüğünü belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kocaeli Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi'nde karaciğer sirozu tanısı alan veya biyopsi ile yüksek fibrozis saptanan hastalar ve karaciğer hastalığı olmayan, hepatotoksik ilaç kullanmayan, karaciğer fonksiyon testleri ve görüntüleme bulguları normal olan sağlık çalışanları çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan kişilerin kayıtlı epikriz belgeleri, laboratuvar bulguları, radyolojik görüntülemeleri, gastroskopi raporları, patolojik verileri retrospektif olarak incelendi. Non-invaziv fibrozis testlerinin skorları hesaplanıp, anlamlı fibrozis (F2-4), ileri fibrozis (F3-4) ve sirozu (F4) değerlendirmek için gruplar oluşturuldu. ROC eğrileriyle (Receiver Operating Characteristic), hepatik fibrozisi saptamada non-invaziv testlerin geçerliliği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, non-invaziv fibrozis skorlarının tanısal performansları karşılaştırılmıştır. Anlamlı fibrozisi ayırt etmede en yüksek ROC eğrisi altındaki alan (AUC) değeri Forns indeksine aittir (0,894) ve bunu Liver Risk Score (0,885) ve GUCI (Göteborg University Cirrhosis Index) (0,873) skorları takip etmiştir. İleri fibrozisi belirlemede ise Forns indeksi (AUC 0,918), LOK indeksi (AUC 0,902) ve FIB-4 (AUC 0,893) skoru öne çıkmıştır. LOK indeksi ve GUCI skoru, ileri fibrozisi dışlamada yüksek duyarlılık ve negatif prediktif değerleri ile dikkat çekmiştir. API (Age/Platelet Index) (AUC 0,790) ve CDS (Cirrhosis Discriminant Score) (AUC 0,785) skorunun tanısal doğruluğu diğer testlerle kıyaslandığında daha düşüktür. Sonuç: Çalışmamızda Forns indeksi, Liver Risk Score ve LOK indeksi hem anlamlı hem ileri evre fibrozisi ayırt etmede en başarılı skorlama sistemleridir. GUCI ve APRI (AST / Platelet Ratio) skorlarının ise daha çok taramada kullanımı uygundur. Forns indeksi, hem anlamlı hem de ileri fibrozisi saptamada elde ettiği yüksek AUC değerleriyle çalışmamızda en başarılı skorlama yöntemi olarak öne çıkmıştır. Liver Risk Score ve LOK indeksi, özellikle ileri fibrozisin dışlanmasında yüksek duyarlılık ve negatif prediktif değer (NPD) oranları ile dikkat çekmiştir. CDS ve API indeksleri tanısal performans açısından görece daha sınırlı bulunmuştur. Non-invaziv tanı yöntemlerinin birbirini tamamlayıcı şekilde değerlendirilmesi, karaciğer fibrozisinin doğru evrelemesinde bütüncül bir yaklaşım sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Liver cirrhosis, resulting from the progressive increase in fibrosis, is a major cause of mortality that typically progresses asymptomatically and is often diagnosed at advanced stages. Reliable methods for the timely identification of individuals at risk of cirrhosis and fibrosis are limited, hindering early intervention. Although liver biopsy remains the gold standard for staging hepatic fibrosis, its invasive nature and sampling limitations pose significant challenges. This has increased interest in non-invasive methods for assessing liver fibrosis. In this study, we aimed to determine the sensitivity and specificity of non-invasive tests in predicting advanced liver fibrosis. Materials and Methods: This study included patients diagnosed with liver cirrhosis or found to have advanced fibrosis via biopsy at the Gastroenterology Unıt of Kocaeli City Hospital, as well as healthy healthcare professionals with no history of liver disease, no use of hepatotoxic drugs and normal liver function tests and imaging findings. Medical records, laboratory data, radiological imaging, endoscopy reports, and pathological findings of the participants were retrospectively reviewed. Non-invasive fibrosis scores were calculated, and groups were formed to evaluate significant fibrosis (F2–F4), advanced fibrosis (F3–F4), and cirrhosis (F4). The validity of non-invasive tests in detecting hepatic fibrosis was assessed using Receiver Operating Characteristic (ROC) curves. Results: In our study, the diagnostic performance of non-invasive fibrosis scores was compared. The highest area under the ROC curve (AUC) for identifying significant fibrosis belonged to the Forns Index (0,894), followed by the Liver Risk Score (0,885) and the Göteborg University Cirrhosis Index (GUCI) (0,873). For predicting advanced fibrosis, the Forns Index (AUC 0,918), LOK Index (AUC 0,902), and FIB-4 score (AUC 0,893) were the most prominent. The LOK Index and GUCI score demonstrated high sensitivity and negative predictive value for ruling out advanced fibrosis. The diagnostic accuracy of the Age/Platelet Index (API) (AUC 0,790) and the Cirrhosis Discriminant Score (CDS) (AUC 0,785) was lower compared to other tests. Conclusion: In our study, the Forns index, Liver Risk Score, and LOK index were the most effective scoring systems in identifying both significant and advanced fibrosis. GUCI and APRI scores appeared to be more suitable for screening purposes. The Forns index emerged as the most successful scoring method in our analysis, with the highest AUC values in detecting both significant and advanced fibrosis. The Liver Risk Score and LOK index also demonstrated notable diagnostic utility, particularly with their high sensitivity and NPV in excluding advanced fibrosis. In contrast, the CDS and API indices showed relatively limited diagnostic performance. Evaluating non-invasive diagnostic methods in a complementary manner provides a comprehensive approach for the accurate staging of liver fibrosis.